Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

<font face="arial" color="green" size="3">Siemens

W odróżnieniu od innych wielkich producentów sprzętu telekomunikacyjnego Siemens nie oparł swojej strategii budowy przyszłych sieci globalnych na zakupie wielu firm sieciowych, lecz głównie na zagwarantowaniu sobie dostępu do już funkcjonujących lub opracowywanych wspólnie z innymi firmami rozwiązań. Wydaje się, że kilka strategicznych umów zawartych kilka lat temu przez Siemensa z dużymi partnerami sieciowymi (Newbridge, 3Com) miało i nadal ma zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju szybkich sieci oferowanych w przyszłości, nie wymuszając znacznego inwestowania w pozyskiwanie nowych produktów sieciowych.

Zwłaszcza porozumienie Siemensa i Newbridge stworzyło podstawy do podjęcia produkcji rodziny urządzeń w technologiach ATM, TDM i Frame Relay - o ogólnej nazwie MainStreet/MainStreetXpress - wspólnie zarządzanych i dostosowanych na potrzeby operatorów i użytkowników dużych sieci korporacyjnych. Stwarza to okazję dla tych operatorów, którzy na obrzeżach sieci szkieletowych stosują urządzenia wąsko- i średniopasmowe (TDM, Frame Relay) i nie mogą zestawiać i taryfikować połączeń o większych przepływnościach.

<b class=subtit>Scalanie firmy dla koncepcji globalnej

Równocześnie ze zmianami zachodzącymi w świecie telekomunikacji (konwergencja sieci) Siemens dokonał w ubiegłym roku istotnej reorganizacji swoich struktur wewnętrznych. Odrębne do tej pory działy informatyki i telekomunikacji zostały połączone w jedną branżę I&C (Information and Communication), a nowa organizacja zaczęła konsolidować trzy grupy produktów: część sieciową ICN (Information and Communication Network), grupę produktów ICP (Information and Communication Products) oraz dział obsługi SBS (Siemens Business Services). Za realizację planów globalnych sieci szerokopasmowych jest odpowiedzialny sektor sieciowy Siemensa - ICN - którego interesy od początku kwietnia tego roku reprezentuje w Polsce nowy ZWUT SA a Siemens Company.

Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Systemy dostępowe w Solution ONE (Siemens)

Koncepcja globalnej telekomunikacji Siemensa, działającej w czasie rzeczywistym, opartej na przekazach głosu, obrazu, danych i na szybkim dostępie do odległych (rozproszonych) baz danych, została ujęta w strategicznym opracowaniu Siemens Solution ONE, z uwzględnieniem firmowych systemów komutacji EWSD. Stanowi ona podstawę do rozwijania nowoczesnej zintegrowanej sieci telekomunikacyjnej i konkretnych aplikacji komunikacyjnych dla dwóch coraz silniej oddziałujących tendencji: narastającej liberalizacji (wzrost konkurencji wśród operatorów) i rozwoju nowoczesnych technologii transmisji, ewoluujących w kierunku budowy szerokopasmowych "infrostrad komunikacyjnych".

Siemens zainstalował i uruchomił pierwszą w Polsce sieć pakietową ATMXpress na początku tego roku (99.03.04) – dla Telbanku (Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa) – z zastosowaniem produktów sieciowych opracowanych wspólnie z Newbridge. Sieć opiera się na węzłach ATM MainStreetXpress (MSX 36170) połączonych traktami o przepływności 34 Mb/s, z możliwością transmisji w technologiach ATM, TDM i FR. Mniejsze lokalizacje w sieci dostępowej korzystają zwykle z transmisji TDM i Frame Relay, a w miarę potrzeb zastępuje się je szybszą technologią ATM (155 Mb/s lub 622 Mb/s), stosowaną w nadrzędnych sieciach szkieletowych.

Realizacja koncepcji Solution ONE zakłada powszechne stosowanie szerokopasmowej transmisji za pośrednictwem urządzeń dostępowych, wchodzących do grupy produktów Siemensa o nazwie MultiLink, obejmującej wiele produktów firmowych. Ewolucja istniejących sieci telekomunikacyjnych bądź budowa od podstaw nowych sieci według tej strategii dają w efekcie sieci konwergentne (zbieżne), które przez odpowiednie zarządzanie za pomocą ONMS (Optimized Network Management System) umożliwiają świadczenie usług zwykłemu abonentowi, niezależnie od jego miejsca pobytu i rodzaju urządzenia końcowego.

Szerokie pasmo transmisji przez sieć kablową zapewniają węzły platformy wielousługowej MSX (MSX 36190, MSX 36170), krotnice SIMUX i multipleksery ATM, wszystkie przystosowane do współczesnych pakietowych technologii przekazu: ATM, TDM i Frame Relay. Daje to możliwość tworzenia nowoczesnej, wspólnie zarządzanej sieci telekomunikacyjnej z ofertą usług wąskopasmowych i szerokopasmowych, optycznych sieci teletransmisyjnych, komórkowych, internetowych, pakietowych i komutowanych.

<b class=subtit>Więcej pasma

Sposobem Siemensa na rozszerzanie zdalnego dostępu średniopasmowego (64 kb/s do 2 Mb/s) przez sieci telekomunikacyjne jest kontynuowanie oferty uniwersalnej platformy EWSD PowerNode, opartej na dotychczasowej strukturze systemów komutacyjnych EWSD, włącznie z infrastrukturą usług inteligentnych INXpress. Tak przyjęte rozwiązanie umożliwia sukcesywne zwiększenie w miarę potrzeb pojemności tradycyjnego systemu komutacji do wielkości 600 tys. numerów NN bądź do 240 tys. łączy międzycentralowych z obsługą trafiku o łącznej wartości do 100 tys. erlangów.

Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Platformy rozszerzania sieci (Siemens)

Wśród aplikacji internetowych Siemensa zwraca uwagę nowa platforma EWSD InterNode, rozszerzająca funkcję dotychczasowych central komutacyjnych o bezpośredni dostęp do Internetu z analogowych i cyfrowych linii abonenckich PSTN/ISDN. Dzięki lokalizacji punktów dostępu POP (Point of Presence) w węzłach komutacji współdziałanie (konwergencja) obydwu technologii dostępu staje się faktem.

Preferowaną przez Siemensa technologią do tworzenia wielousługowych platform szerokopasmowych jest przekaz asynchroniczny ATM za pomocą rodziny urządzeń klasy MainStreetXpress, wytwarzanych we współpracy z Newbridge. Konsolidują one w jeden strumień pakietowy (bądź rozdzielają) sygnały telefoniczne centrali abonenckiej PABX z pakietami danych, sygnałami obrazu i plikami z Internetu, a także strumieni pochodzących z łączy dzierżawionych i wirtualnych sieci prywatnych VPN (Virtual Private Network), tworząc nowoczesne szerokopasmowe ciągi informacyjne.

Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Tworzenie sieci wielousługowej MSX (Siemens)

Ofertę największych szybkości transmisji w sieciach szkieletowych opartych na technologii ATM dają węzły EWSD BroadbandNode, o przepływnościach kształtujących się w zakresie 5-160 Gb/s. Jeśli ich funkcje są zaimplementowane również w pozostałych szybkich węzłach sieci pakietowej (InterNode, PowerNode, inne), to powstaje jedna zintegrowana infrastruktura łącząca firmowe systemy komutacji EWSD z szerokopasmową siecią ATM i ofertą usług internetowych. Te trzy konstrukcje sieciowe stanowią obecnie nowoczesne środki techniczne do realizacji koncepcji wysokowydajnych sieci telekomunikacyjnych zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Dostępne pasmo jest elastycznie przydzielane aplikacjom aktywnym według ich potrzeb (skalowanie przepływności), a szeroki zakres usług internetowych (Internet, intranet, ekstranet) oraz transmisji pakietowych, dostarczanych w technologii Frame Relay, umożliwia łączenie sieci lokalnych LAN z rozległymi (WAN). Sieć szkieletowa jest tworzona z central węzłowych (duża pojemność, wysoka niezawodność, modułowa konstrukcja, skalowany przepływ) współpracujących z sieciami synchronicznymi SDH lub plezjochronicznymi PDH. Część dostępowa znajdująca się na obrzeżu sieci, oprócz translacji z niewielką grupą użytkowników lokalnych, pełni funkcję bramy telekomunikacyjnej LAN/WAN, dostarczając właściwej integracji sieci o całkowicie różnym pochodzeniu: komputerowych z dziedziny informatyki i tradycyjnych pochodzenia telekomunikacyjnego.


TOP 200