Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Jedna z najprostszych usług konwergentnych. Uniwersalna skrzynka pocztowa

Nadrzędnym zadaniem systemu AnyMedia jest jednak dostarczanie różnorodnych usług szerokopasmowych na najniższym poziomie sieci oparte na wspólnej platformie sprzętowej AIP (Access Interface Unit), będącej podstawą rozwijania usług konwergentnych za pomocą firmowych systemów komutacyjnych 5ESS, produkowanych przez Lucenta; usług konwergentnych, czyli zbieżnych, łączących nie tylko podstawowe usługi telefoniczne POTS w postaci uniwersalnej skrzynki pocztowej, ale i szerokopasmowe wideo, usługi telewizji cyfrowej, interaktywne nauczanie oraz dostęp do odległych baz danych - w większości, wyłącznie za pośrednictwem istniejącej miedzianej infrastruktury kablowej, znajdującej się w najbliższym otoczeniu abonenta i serwerów multimedialnych MMS (Multimedia Messaging Server).

<b class=subtit>Serwery pakietowe#

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku wielousługowego urządzenia Multi Service Access - o funkcjach zbliżonych do oferowanych przez system AnyMedia - firma Lucent Technologies zapowiedziała kolejne rozszerzenie transmisji pakietowych jeszcze w tym roku (w tym o przekazy głosowe) przez sieci lokalne LAN i długodystansowe WAN za pomocą rodziny produktów sieciowych 7R/E (R/Evolutionary Networking). W jej skład wchodzą: programowany serwer 7R/E Call Feature Server, system zarządzania 7R/E One Link Manager oraz brama dostępowa 7R/E Packet Gateway. Taki system może być traktowany jako nowoczesna centrala telekomunikacyjna wyposażona głównie w funkcję przełączania pakietów, z możliwością tworzenia szybkich i niezależnych sieci pakietowych oraz wszystkimi dotychczasowymi usługami telefonii głosowej.

Czas konwergencji (III): Scalania sieci ciąg dalszy

Elementy systemu 7R/E (Lucent Technologies)

Urządzenie, adresowane głównie do dostawców obsługujących sieci w większych aglomeracjach miejskich, pozwala zaoferować przez sieci pakietowe wszystkie funkcje komunikacji głosowej dostępne we współczesnych publicznych sieciach telefonicznych, a więc: trasowanie połączeń, realizację rozmów, sygnalizację połączeń oczekujących, połączenia trójstronne, także konferencyjne - i to z taką samą niezawodnością i jakością dźwięku jak przez łącza analogowe.

W ten sposób kolejna generacja urządzeń telekomunikacyjnych (mówi się o siódmej, od nazwy 7R/E, na co zdaniem autora brak uzasadnienia) ma dostarczyć tanich połączeń o bardzo dobrej niezawodności, określanej przez "pięć dziewiątek", to znaczy 99,999 proc., podobnie jak w centralach 5ESS. Połączeń tanich, gdyż bez względu na to, czy transmisja jest prowadzona lokalnie, na duże odległości czy w sieciach międzynarodowych, pakietowa technologia przekazu pozwala zaoszczędzić do 70 proc. kosztów związanych z eksploatacją sieci.

Rozwiązania platformy 7R/E, szczególnie przydatne w prowadzeniu transmisji pakietowych przez sieć Internetu (głos, dane i obraz), pozwalają na łatwe rozwijanie własnych rozwiązań branżowych (administracja, eksploatacja, zarządzanie), usprawniających komunikację wewnątrz firmy. Liczba funkcji użytkowych platformy 7R/E sięga obecnie ok. 3 tys. usług, nadal rozwijanych przez inne, niezależne firmy - powiększając się dzięki otwartym interfejsom programowania API (Application Programming Interface) i wzbogacając w ten sposób środowisko aplikacji.

Oprócz świadczenia usług prostych, takich jak przekierowanie, przenośność numerów i telekonferencje, system zapewnia bardziej wyrafinowane funkcje (aplikacje rozpoznawania mowy, usługa Call Center, interaktywne dyskusje wizualne czy Internet calling). W połączeniu z innymi urządzeniami telekomunikacji (centrale ATM, routery IP, gigaroutery), pochodzącymi z Ascend Communication i Lucent Technologies, mają one stanowić podstawę przyszłych sieci pakietowych następnej generacji.


TOP 200