Czas konwergencji (II) Scalanie sieci

Ponieważ trafik IP narasta wykładniczo (w przybliżeniu liczba użytkowników razy szerokość zajmowanego przez nich pasma), przeprowadzanie istotnych zmian w długodystansowej przepływności optycznej opartej na DWDM ma swoje uzasadnienie. Znacznie gorzej pod tym względem wypadają sieci dostępowe, działające zwykle na przewodach miedzianych; na nich skupia się teraz cały wysiłek producentów i dostawców usług szerokopasmowych.

Według Gartner Group proces integracji w poszczególnych fragmentach infrastruktury sieciowej LAN i WAN nie przebiega jednakowo .

Czas konwergencji (II) Scalanie sieci

Penetracja konwergencji w sieciach LAN/WAN

Chociaż rozwiązania integracyjne sieci są bardziej zbliżone do oferty firm sieciowych niż telekomunikacyjnych, to coraz częściej są one jednak oferowane przez małe i niezależne firmy, prężnie rozwijające się i gotowe w każdej chwili sprzedać się za odpowiednią cenę konkurencji telekomunikacyjnej (Lucent) bądź - co jest mniej prawdopodobne - sieciowej (Cisco, 3Com).

Dla europejskich gigantów telekomunikacyjnych, takich jak Alcatel, Lucent czy Siemens, oferujących do tej pory głównie łącza komutowane, są to poważne powody do zaniepokojenia, skutkujące na ogół wzmożonym zakupem firm (lub przejęciem nad nimi kontroli). W kręgu zainteresowania pozostają oczywiście firmy o konkretnych i wymiernych osiągnięciach w sferze przekazów internetowych, pakietowych bądź oferujące nietuzinkowe rozwiązania sieciowe. Dzięki tak przyjętej strategii postępowania następuje scalanie nie tylko firm znajdujących się po różnych stronach barykady, ale głównie sieci komunikacyjnych pochodzących od różnorodnych producentów.

Jest oczywiste, że żaden z koncernów nie przekreśla osiągnięć telekomunikacyjnych uzyskiwanych do tej pory za pomocą własnych systemów komutacji - modernizowanych i instalowanych przez lata swojej działalności, ale będzie się starał dostosować istniejące systemy komutacyjne do nowych warunków, bądź przez modernizację dotychczasowych systemów komutacji, bądź przez przystosowanie wyniesionych węzłów komutacji (serwerów zdalnych) do nowych szerokopasmowych wymagań w przekazach pakietowych. Ogólnie mówiąc, wdrażanie efektywnych transmisji pakietowych wymaga jednak zwykle instalacji nowych produktów sieciowych wraz z modernizacją co najmniej węzłów brzegowych w już istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej, nie mówiąc o oprogramowaniu.

W tej szybko zmieniającej się dziedzinie teleinformatyki każda z firm telekomunikacyjnych prowadzi własną strategię postępowania, mniej lub bardziej skutecznie dochodząc do tego samego celu różnymi drogami.

<font face="arial" color="green" size="4">Alcatel

<b class=subtit>Oferta w kierunku IP#

Czas konwergencji (II) Scalanie sieci

Scalanie elementów sieci różnych firm (Alcatel)

Zgodnie ze stanem faktycznym i prognozami (lata 1997-2002 r.) dokonanymi na przełomie wieków przez EITO najbardziej dynamiczny przyrost usług telekomunikacyjnych w Europie Wschodniej (ponad 60 proc. rocznie) będzie widoczny w cyfrowym przekazie danych ISDN, telefonii komórkowej i usługach internetowych. Zwłaszcza usługi pakietowe z przekazem przez Internet będą cieszyć się na starym kontynencie coraz większym zainteresowaniem, i to nie tylko wśród użytkowników - w Polsce ponad 2 mln internautów w 1999 r. - ale też u producentów urządzeń i operatorów sieci (dostawców usług).

Handel elektroniczny e-commerce, mający dominować w bliskiej przyszłości w przekazach internetowych, już teraz staje się siłą napędową współczesnego biznesu, a nakłady na jego rozwój będą rosły nadal znacząco nie tylko w Europie. Według raportu EITO (EITO`99) w ubiegłym roku liczba europejskich przedsiębiorstw przyłączonych do Internetu wzrosła o 82 proc. (w stosunku do 1996 r.), a liczba kompanii używających aplikacji e-commerce powiększyła się o 47 proc. Jest więc o co walczyć, biorąc pod uwagę, że przy tej okazji można uzyskać tańszy (nawet o 90 proc.!) przekaz głosu.


TOP 200