Czas dużych przejęć

Rok 2021 był rokiem przełomowym dla fuzji i przejęć, z ponad 38.000 transakcji o wartości 3,8 biliona dolarów – informuje firma analityczna GlobalData. Wśród transakcji są duże zakupy z branży technologicznej.

Fot by Pexels

Najnowszy raport GlobalData "Global M&A Deals in 2021 - Top Themes by Sector", wskazuje, że technologia, media i telekomunikacja (TMT) nadal były największym sektorem zarówno pod względem wartości, jak i wolumenu transakcji M&A. W 2021 r. odnotowano tu 12 585 transakcji o wartości 1,27 bln USD. Jednak to sektory motoryzacyjny i opieki zdrowotnej odnotowały największy wzrost wartości transakcji w ujęciu rok do roku w 2021 r., odpowiednio o 108% i 94%.

Fuzje i przejęcia zahaczają o coraz wyższe kwoty transakcji. GlobalData zauważa, że liczba transakcji fuzji i przejęć (M&A) o wartości ponad 1 mld USD wzrosła w 2021 r. o 62% w porównaniu z rokiem 2020 - do 825 transakcji.

Zobacz również:

  • Najważniejsze transakcje fuzji i przejęć w obszarze cybersecurity w 2022 r.
  • Ważne poprawki dla Windows

Co miało wpływ na tak duży skok w sektorze M&A? Jak wskazują eksperci, sytuacja epidemiologiczna uświadomiła organizacjom, że muszą się digitalizować, aby utrzymać swoją dotychczasowa pozycję na rynku. Zwiększone zapotrzebowanie na pracę zdalną, dostawy do domu, automatyzację, streaming online i płatności cyfrowe zwiększyło znaczenie takich tematów technologicznych jak AI, ecommerce, fintech, healthtech i media cyfrowe.

Według analityków GlobalData ten rok będzie kontynuacją trendu z 2021, jeśli chodzi o transakcje wysokiej wartości. Na rynku technologicznym mamy już zapowiedź pierwszego dużego deala: Microsoft ogłosił kilka dni temu zamiar przejęcia holdingu Activision Blizzard, jednego z największych producentów gier na świecie, za niebagatelną kwotę 68 mld dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200