Czarny motyl

Gdy w połowie 1992 .r na rynku pojawił się pierwszy model notebooka IBM ThinkPad 350, świat oszalał. Niemal od razu okrzyknięto go "Produktem Roku" przyznając mu ponad 70 prestiżowych nagród. Fakt ten prawdopodobnie przesądził też losy jego następcy - modelu ThinkPad 750C, który NASA wysłała na testy w kosmos. Najnowszy ThinkPad 701C znany też jako Butterfly (motyl) wydaje się być kontynuatorem tych tradycji. Jest jeszcze lżejszy, mniejszy i bardziej "bajerancki" od swoich utytułowanych poprzedników.

Gdy w połowie 1992 .r na rynku pojawił się pierwszy model notebooka IBM ThinkPad 350, świat oszalał. Niemal od razu okrzyknięto go "Produktem Roku" przyznając mu ponad 70 prestiżowych nagród. Fakt ten prawdopodobnie przesądził też losy jego następcy - modelu ThinkPad 750C, który NASA wysłała na testy w kosmos. Najnowszy ThinkPad 701C znany też jako Butterfly (motyl) wydaje się być kontynuatorem tych tradycji. Jest jeszcze lżejszy, mniejszy i bardziej "bajerancki" od swoich utytułowanych poprzedników.

Pierwsze spotkanie

Nowy ThinkPad prezentuje się z zewnątrz dosyć niepozornie - jego czarna, pokryta gumopodobnym lakierem obudowa o wymiarach 247x201x44 mm budzi raczej skojarzenia z "tajemniczą czarną skrzynką" niż przyjaznym i dobrze dopracowanym konstrukcyjnie, subnotebookiem.

Po otwarciu górnej pokrywy stajemy oko w oko z 10,5", kolorowym wyświetlaczem TFT o wysokiej jakości, niekonwencjonalną, ale wygodną w użyciu myszką typu TrackPoint III i... tą samą co w przypadku większych gabarytowo modeli, 85-klawiszową klawiaturą IBM, która zawiera pełne 12 klawiszy funkcyjnych oraz strzałki w układzie odwróconego T. Klawiatura ma większą szerokość niż zamknięty notebook, gdyż jest składana, a rozwiązanie to, nazwane przez producenta TrackWrite, jest bodaj najbardziej pionierskim pomysłem, jaki w ciągu ostatniego roku pojawił się w świecie komputerów przenośnych.

Z wierzchu

Ciekawostką jest brak w notebooku licznych gniazd wyjściowych i wejściowych, choć komputer udostępnia port szeregowy, równoległy, 3 gniazda Business Audio, port PCMCIA typ III, wyjście na zewnętrzny monitor, gniazdo dodatkowej klawiatury lub bloku numerycznego (typu PS/2) i wyprowadzenie szyny głównej do podłączania stacji dokowania. Konstruktorzy zdecydowali się bowiem wydzielić nie tylko napęd dyskietek, lecz także tzw. Multi Port II - niewielkie urządzenie zawierające niemal wszystkie gniazda wejścia-wyjścia.

Drukarka może być podłączona do komputera za pomocą będącego w wyposażeniu kabla, który wtyka się w gniazdo służące do podłączania zewnętrznego napędu dyskietek. Sam komputer może się komunikować z innymi urządzeniami bez potrzeby używania modułu Multi Port, gdyż posiada łącze na podczerwień, gniazda kart PCMCIA oraz wbudowany fax-modem.

Co w środku?

Jak na ThinkPada przystało we wnętrzu obudowy po prostu nie ma nic. Około 80-90% wolnej przestrzeni zajmują: rozkładana klawiatura wraz z mechanizmem, 2,5" twardy dysk oraz zestaw akumulatorów. (Producent podaje, iż na płycie głównej może być zamontowany jeden z procesorów i486DX2/50 MHz lub i486DX4/75, 1 MB sterownik SVGA (1024x768x256), układy audio (zgodne z Sound Blaster Pro), zaawansowane sterowniki do oszczędzania energii oraz 4 lub 8 (maks. 20-24 MB pamięci RAM, zależnie od wersji).

Podczas pracy

Użytkownik przystępujący do pracy z ThinkPadem musi oswoić się z niekonwencjonalną myszą TrackPoint III. Urządzenie to daje się na szczęście łatwo opanować, zatem jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością pamięci, prędkość zainstalowanego procesora będzie z pewnością wystarczająca nawet dla pracy z rozbudowanymi aplikacjami. ThinkPad 701C nie ma też trudności w komunikowaniu się z peryferiami, czym obciążona była poprzednia rodzina niskonapięciowych notebooków tego producenta. Ogólnie rzecz ujmując, komputer ten, to "szybka 486-tka", o niewielkich wymiarach oraz klawiaturze większej niż w przeciętnej wielkości notebookach innych producentów.

Setup

Program Easy Setup jest w ThinkPadzie niemniej ciekawy od elektroniki. Próżno w nim szukać jakichkolwiek nieprzyjaznych określeń, a większość ustawień można zmieniać bez restartowania maszyny pracując wyłącznie w obrazkowym środowisku.

Easy Setup może konfigurować nie tylko to, co w każdym "zwyczajnym komputerze", lecz np. także testować większość dołączonych do procesora układów. Tak więc oprócz narzędzia służącego do ustawiania daty, godziny, szybkości reakcji klawiatury, sposobu testowania napędów podczas startu, parametrów portów itd. otrzymujemy z ThinkPadem poważny i, co ważne, w 100% bezpieczny program do diagnostyki sprzętu.

Notebook jest dostarczany wraz z wybranym przez nabywcę, preinstalowanym systemem operacyjnym IBM DOS/Windows 3.11 lub OS/2 v.2.1.

Podsumowanie

ThinkPad 701C jest komputerem z tzw. górnej półki. Jego konkurentami na rynku są więc najlepsze modele notebooków Toshiba, Compaq lub NEC. Na tym tle wydaje się on bardziej nowatorski i przemyślany, a także mniejszy i lżejszy. Czas jednak pokaże, czy zaproponowane w tym modelu pomysły konstrukcyjne upowszechnią się na szerszą skalę.

Komputer: IBM ThinkPad 701C

Producent: IBM UK

Dystrybutor: IBM Polska, Warszawa, tel. 625 10 10.

Cena: 11 219 DM + VAT

ThinkPad 701C

procesor: 486DX2 50 MHz lub 486DX4 75 MHz

pamięć RAM: standard 4-8 MB (maks. 20-24 MB)

wymienny dysk: 360-720 MB

wyświetlacz kolorowy: 10,4" TFT lub STN o podwójnym skanowaniu

gniazdo PCMCIA: 2x Type II lub 1x Type III

inne wyposażenie: karta audio, interfejs do sterowania bezprzewodowego w paśmie podczerwieni

wymiary zewnętrzne: 247x201x44 mm

waga: 2 kg

czas pracy akumulatorów: do 7 godz.


TOP 200