Czarne chmury nad Windows RT

Analitycy twierdzą, że sprzedaż tabletów z Windows RT jest słaba i może w ogóle nie osiągnąć oczekiwanego przez Microsoft poziomu. Producent powinien skupić się na urządzeniach z Windows 8.

Zdaniem analityków firmy IDC, system Windows RT nie zdobędzie oczekiwanej przez Microsoft popularności, dlatego gigant z Redmond powinien skupić się na tabletach z Windows 8.

Tom Mainelli, dyrektor działu badającego w IDG rynek tabletów, uważa, że decyzja Microsoftu o wprowadzeniu dwóch systemów operacyjnych przeznaczonych dla tabletów była błędna i nie spowodowała oczekiwanych skutków. "Dwa systemy dla tabletów spowodowały zamieszanie wśród konsumentów. Obecnie Microsoft ma poważne problemy z przekonaniem użytkowników, dlaczego mieliby wybrać Windows RT zamiast iOS lub Androida" - twierdzi Mainelli.

Mainelli nie jest pierwszym analitykiem uważającym, że decyzja Microsoftu o podziale oferty rynkowej dla tabletów była błędem. Podobne głosy było słychać praktycznie zaraz po ujawnieniu przez Microsoft tej strategii.

Prognozy niekorzystne

Według badań IDC, Windows RT pod koniec roku 2013 będzie mieć udział w rynku na poziomie 1,9%, co oznacza, że Microsoft sprzeda około 3,6 urządzeń z Windows RT na ponad 190 mln sztuk tabletów w ogóle. Specjaliści IDC porównywali te wyniki z liderami rynku: sprzedaż wszystkich tabletów z Windows RT w całym roku 2013 ma być tylko trochę większa od tej, którą Apple zanotował w ciągu trzech dni od premiery tabletu iPad Mini w ub. r. Z kolei planowana sprzedaż tabletów z systemem Android ma osiągnąć 93,2 mln sztuk, a tabletów firmy Apple - 87,8 mln sztuk. Po raz pierwszy zwycięzcą tego wyścigu ma stać się system od firmy Google.

Partnerzy OEM Microsoftu są jeszcze bardziej sceptyczni. Samsung, który jest kluczowym producentem na rynku tabletów, wydał oświadczenie, że nie zamierza sprzedawać tabletów z Windows RT na amerykańskim rynku, a tablet Activ Tab zostanie wycofany z europejskich kanałów sprzedaży.

Tom Mainelli uważa, że mimo wszystko jeszcze nie można powiedzieć o całkowitej porażce tabletów z Windows RT. "Nie jest to zły produkt, ale od początku było wiadomo, że Microsoft podjął złą decyzję związaną z projektem, za którą poszły słabe działania marketingowe. Decyzje podjęte zarówno przez Apple, jak i Google, by skalować swoje systemy od smartfona do tabletu, nie zapadły bez powodu, gdyż występuje tutaj silna synergia" - mówi Mainelli.

W przypadku Microsoftu zabrakło właśnie tej synergii. Microsoft przeportował część opcji systemu na platformę ARM i nazwał ten system Windows RT. Analitycy uważają, że tu właśnie Microsoft popełnił błąd. Mainelli, prezentując obecne trendy rynkowe, powiedział: "Długoterminowe działania zarówno Microsoftu, jak i partnerów powinny koncentrować się wokół ulepszenia Windows 8. Skupienie się na tym systemie umożliwi uzyskanie w przyszłości o wiele lepszych wyników sprzedaży i wyższego udziału w rynku tabletów".

Ósemka lepsza niż RT

Mainelli widzi wyraźny powód, dla którego Microsoft powinien skupić się na Windows 8. "Chociaż ludzie niekoniecznie muszą pokochać Windows 8, to jednak ten system jest przynajmniej częściowo kompatybilny z programami znanymi i wykorzystywanymi od lat. Windows RT nie spełnia tego warunku, nawet jeśli wygląda podobnie do ósemki".

Razem z nowymi energooszczędnymi procesorami platformy x86, Windows 8 może w przyszłości być istotnym graczem na rynku tabletów.

Istnieje jednak nisza, w której Windows RT może się odnaleźć, dotyczy ona niedużych tabletów o rozmiarze ekranu mniejszym od 8 cali. Według IDC, ponad połowa tabletów sprzedanych w pierwszym kwartale 2013 r. będzie należeć do takich niedużych urządzeń. Mainelli spekuluje: "możemy się spodziewać przygotowania mniejszego i tańszego tabletu z Windows RT, specjalnie dla tego segmentu rynku".

Czym Windows RT różni się od ósemki

W systemie Windows RT można uruchomić jedynie aplikacje opracowane z wykorzystaniem interfejsu programistycznego WinRT API, a udostępniane przez sklep Windows Store. Nie można zatem zainstalować starszych aplikacji, do których użytkownicy są przyzwyczajeni z Windows XP, Vista i Windows 7.

Poważnym problemem jest sam tryb pracy aplikacji. Microsoft zezwolił dwóm swoim aplikacjom - pakietowi Office oraz Internet Explorerowi - na pracę w nieco ograniczonym trybie "pulpitu", ale żadna inna aplikacja dla Windows RT nie ma takiej możliwości.

W Windows 8 nadal istnieje tryb pulpitu, w którym mogą działać starsze aplikacje. Ponadto istnieje cały zestaw narzędzi firm trzecich, które przywracają normalne menu Start, znane z poprzednich wydań.


TOP 200