Cyrix to już historia

W półtora roku po przejęciu Cyrix, National Semiconductor wycofuje się z produkcji tanich procesorów dla komputerów PC.

W półtora roku po przejęciu Cyrix, National Semiconductor wycofuje się z produkcji tanich procesorów dla komputerów PC.

"Wiara w to, że Intel nie zechce wejść na nasz główny rynek tanich układów, okazała się błędem. Teraz zdajemy sobie sprawę, iż nie jesteśmy w stanie sprostać konkurencji na tym rynku" - tak Brian Hall, prezes National Semiconductor, tłumaczy decyzję o rezygnacji z produkcji procesorów dla komputerów PC. Jak pisaliśmy przed dwoma tygodniami, firma zwolni pracowników, którzy zajmowali się opracowywaniem układów Cyrix nowej generacji, i sprzeda nowoczesną fabrykę mikroprocesorów.

Firma, która od kilku kwartałów przynosi straty, zamierza zająć się produkcją układów i urządzeń analogowych, będących od dawna jej specjalnością, a także nowego typu sprzętu powszechnego użytku do łączności z Internetem. W tym celu będzie kontynuowana produkcja procesorów Cyrix MediaGX. Wśród potencjalnych nabywców fabryki wymienia się przede wszystkim IBM i AMD. National Semiconductor stawia jednak warunek dalszej produkcji procesorów Cyrix. Tego typu deklaracje mogą mieć znaczenie dla obecnych odbiorców procesorów, którzy oferują tanie komputery PC, terminale Windows i inne urządzenia wyposażane w te układy m.in. najnowsze modele NetVectra wprowadzone niedawno przez Hewlett-Packarda.

Można jednak sądzić, że zbliża się nieunikniony koniec istnienia marki Cyrix, którą National Semiconductor zakupił w listopadzie 1997 r. Cyrix był niewielką firmą, zajmującą się jedynie projektowaniem układów scalonych, które były wytwarzane na zlecenie w fabrykach innych producentów, m.in. IBM. Półtora roku temu wydawało się, że połączenie zespołu projektantów Cyrix i dużego potencjału wytwórczego National Semiconductor może zwiększyć konkurencyjność procesorów Cyrix i ich udział w rynku. Nie była to jednak prawda.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200