Cyfrowy komplet foto

Nowa rodzina drukarek i aparatów PhotoSmart to wyposażenie dla małego, domowego cyfrowego studia fotograficznego, ale wciąż jest to dość kosztowna propozycja.

Nowa rodzina drukarek i aparatów PhotoSmart to wyposażenie dla małego, domowego cyfrowego studia fotograficznego, ale wciąż jest to dość kosztowna propozycja.

Rodzina produktów HP PhotoSmart ma służyć przede wszystkim do wykonywania obróbki i druku fotografii cyfrowych. W jej skład wchodzą dwa modele drukarek HP o nazwach PhotoSmart P1000 i P1100, nowe PhotoSmart C500 i C200 oraz skaner do slajdów i negatywów PhotoSmart S20. Wszystkie te urządzenia mają jednolite wzornictwo i kolorystykę, co wyróżnia je m.in. od typowych modeli HP. Drukarki i aparaty HP PhotoSmart mają pojawić się w sprzedaży pod koniec października br.

Fotograficzne drukarki

Drukarki PhotoSmart P1000 i P1100 mają parametry i konstrukcję zbliżoną do wprowadzanego w tym samym czasie modelu DeskJet 970Cxi. Te pierwsze zostały jednak wyposażone w dwa gniazda dla kart pamięciowych Compact Flash i Smart Media (wykorzystywanych w fotoaparatach cyfrowych) oraz panel kontrolny, które umożliwiają bezpośrednie drukowanie fotografii bez podłączenia do komputera (to podobne rozwiązanie do zastosowanego wcześniej w fotograficznych drukarkach Lexmarka).

Oba modele wykorzystują nową, znacznie ulepszoną technologię PhotoREt III, która zwiększa liczbę kropli mieszanych w jednym punkcie na wydruku do 29 (dotychczas 16 kropli), zapewniając możliwość uzyskania 3500 odcieni kolorów. Godne uwagi jest to, że nie zostało to okupione spowolnieniem pracy drukarek - ich nominalna szybkość (tryb draft) druku w kolorze wynosi do 10 str./min (PhotoSmart P1100) i 8,5 str./min (PhotoSmart 1000). Urządzenia są wyposażone w interfejsy USB i IrDA, obsługują protokół JetSend, a model P1100 zawiera też moduł do automatycznego druku dwustronnego.

Fotoaparat do kompletu

Drukarki PhotoSmart mogą współpracować z dowolnymi cyfrowymi aparatami fotograficznymi, wykorzystującymi popularne karty pamięci Compact Flash lub Smart Media. Hewlett-Packard wprowadził jednak dwa własne, nowe modele aparatów cyfrowych: PhotoSmart C500 i C200. Pierwszy jest przeznaczony dla bardziej wymagających i zaawansowanych użytkowników, drugi - znacznie tańszy popularny model - dla początkujących lub fotoamatorów.

PhotoSmart C500 ma rozdzielczość 2 mln pikseli i funkcję umożliwiającą 3-krotny zoom optyczny oraz 2-krotny cyfrowy. Standardowo aparat zawiera kartę pamięci CompactFlash o pojemności 16 MB. Jego sugerowana cena jest jednak dość wysoka - wynosi ok. 3769 zł. Natomiast znacznie tańszy PhotoSmart C200 (ok. 1669 zł) ma stosunkowo niewielką rozdzielczość 1 mln pikseli, 8 MB kartę pamięci CompactFlash i wyłącznie cyfrowy zoom.

Fotoaparaty są wyposażone w interfejs IrDA umożliwiający zdalną transmisję danych do drukarek.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200