Cyfrowy Bach

Dwieście pięćdziesiąta rocznica śmierci Jana Sebastiana Bacha zostanie uczczona wyjątkowym przedsięwzięciem w historii muzyki – projektem “Cyfrowy Bach”.

Dwieście pięćdziesiąta rocznica śmierci Jana Sebastiana Bacha zostanie uczczona wyjątkowym przedsięwzięciem w historii muzyki – projektem “Cyfrowy Bach”.

Wspólnymi siłami firmy IBM i Berlińskiej Biblioteki Narodowej, przy udziale Archiwum Bacha, Uniwersytetu w Lipsku, Londyńskiej British Library, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Saksońskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Dreźnie, Uniwersytetu w Jenie oraz Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie stworzono pierwszą cyfrową bibliotekę dzieł Bacha dostępną w Internecie. Poza szeregiem nie publikowanych wcześniej dokumentów związanych z kompozytorem, jego życiem i twórczością, biblioteka (www.bachdigital.org) będzie zawierać większość rękopisów Bacha – po raz pierwszy prezentowanych w środowisku wirtualnym.

Serwis “Cyfrowy Bach”, jedno z wydarzeń Roku Bachowskiego, zostanie uruchomiony 28 lipca 2000 r. - w rocznicę śmierci kompozytora. Tego samego dnia Msza h-moll Bacha będzie transmitowana na żywo z kościoła św. Tomasza w Lipsku przez stacje telewizyjne z całego świata. Jednocześnie widzowie będą mogli śledzić partyturę Mszy w Internecie.

Większość (80 proc.) rękopisów partytur Bacha jest przechowywanych w Berlińskiej Bibliotece Narodowej. Po II wojnie światowej część oryginałów znalazła się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Inne ważne rękopisy znajdują się w zbiorach różnych instytucji oraz, choć w mniejszym stopniu, w rękach prywatnych. Oryginały utworów Bacha, pierwszy raz poddane skomplikowanym zabiegom renowacyjnym, stanowią rdzeń zbioru cyfrowej biblioteki Bacha. Twórcy serwisu “Cyfrowy Bach” przy współpracy wydawców zamierzają umieścić w bazie danych serwisu także odpowiadający oryginałom drukowany zbiór partytur.

Witryna internetowa www.bachdigital.org, stworzona przez IBM i EuroArts, otwiera przed miłośnikami Bacha nowe perspektywy. Poza studiowaniem jego manuskryptów często zarówno w wersji przed renowacją, jak i po odwiedzający stronę mają dostęp do wcześniej nieznanych ciekawostek dotyczących życia i twórczości kompozytora. Informacje m.in. o instrumentach muzycznych z czasów Bacha oraz odnośniki do innych stron poświęconych kompozytorowi umożliwiają szeroki wgląd w świat muzyki sprzed dwustu pięćdziesięciu lat, a specjalne funkcje wyszukiwania pozwalają odnaleźć zapisy całych utworów Bacha.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200