Cyfrowy Aster

Aster, sieć kablowa i internetowa działająca głównie w Warszawie, rozpoczęła sprzedaż usług telewizji cyfrowej przy wykorzystaniu technologii cyfrowych dekoderów Motoroli DVi1000. Pierwszym produktem oferowanym w tej technologii jest HBO MaxPak.

Projekt wdrożenia cyfrowej telewizji kablowej w sieci Aster rozpoczął się w sierpniu 2003 roku, gdy właściciele firmy podjęli decyzję o inwestycji. Jest to pierwsza tego typu usługa wprowadzona w Polsce. Podobne rozwiązania działają od kilku lat w USA oraz krajach Europy Zachodniej, wyznaczając standardy rozwoju nowoczesnej telewizji kablowej na świecie.

Usługa telewizji cyfrowej w kablu jest oferowana w sieci Aster przy wykorzystaniu dekoderów firmy Motorola. Abonencki dekoder cyfrowy Motorola DVi1000 przeznaczony jest do świadczenia usług interaktywnej telewizji cyfrowej DVB w sieciach kablowych. DVi1000 umożliwia odbiór i dekodowanie cyfrowych strumieni MPEG-2 o szerokim zakresie przepływności. Dekoder DVi1000 wyposażony jest w opracowany przez Motorolę system dostępu warunkowego MediaCipher, może także obsługiwać inne systemów dostępu warunkowego.

Pierwszym produktem dostępnym w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku jest program Premium HBO MaxPak, składający się z dwóch kanałów HBO oraz HBO2.

Do dziś z pilotażowej oferty sprzedaży HBO MaxPak skorzystało już kilkuset abonentów. Natomiast proces wymiany dekoderów u Klientów obecnie korzystających z usługi HBO rozpocznie się w styczniu br. Firma planuje zakończyć reemisję tego kanału w technologii analogowej do końca 2004 roku.

W następnych latach Aster planuje sukcesywną realizację kilku projektów, które zostały rozpoczęte wraz z wprowadzeniem telewizji cyfrowej. Będą to:

- Dodatkowe programy Premium (np. Disney i Cinemax)

- Extended Basic (rozszerzenie pakietu Basic za dodatkową opłatą podstawowej oferty programowej o kanały tematyczne, które szczególnie interesują klienta)

- Near VoD – video prawie na żądanie (udostępnienie przez operatora z góry określonego zestawu kilku filmów, z których każdy rozpoczyna się z częstotliwością nie większą niż 30 minut)

- PpV – płać i oglądaj (możliwość obejrzenia danej pozycji programowej lub widowiska, np. meczu bokserskiego, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty).

- EPG, czyli elektroniczny przewodnik programowy, który zawiera spis wszystkich dostępnych programów oraz innych usług cyfrowych, a także umożliwia przeglądanie czasu trwania programu i zawiera jego opis.

Więcej szczegółów na temat planowanych projektów firma przekaże w drugiej połowie 2004 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200