Cyfrowe wideo zamiast VHS

Era urządzeń analogowych powoli się kończy - po cyfrowych aparatach fotograficznych, stają się powszechnie dostępne cyfrowe kamery wideo o lepszej jakości obrazu niż klasyczne kamery Hi8 lub VHS.

Era urządzeń analogowych powoli się kończy - po cyfrowych aparatach fotograficznych, stają się powszechnie dostępne cyfrowe kamery wideo o lepszej jakości obrazu niż klasyczne kamery Hi8 lub VHS.

Pierwsze dostępne w handlu modele cyfrowych kamer wideo były przeznaczone dla stacji telewizyjnych, producentów programów wideo lub reporterów. W efekcie prawdziwej, cyfrowej rewolucji i popularyzacji standardu zapisu obrazu z kompresją MPEG-2, w ub.r. na rynku pojawiła się oferta amatorskich lub półprofesjonalnych cyfrowych kamer wideo. Przykładowo, JVC wprowadziła do sprzedaży prostą, ultrakompaktową, miniaturową kamerę cyfrową (wielkości walkmana), a SONY - urządzenie przeznaczone dla wymagających półprofesjonalistów.

Zewnętrznie cyfrowe kamkodery (kamery wideo) w niewielkim stopniu różnią się od kamer klasycznych. Podstawową różnicą jest wykorzystanie mechanizmu kompresji obrazu wideo i dźwięku - MPEG-2 oraz nowych miniaturowych taśm (mini DV) do zapisu filmu. Ponadto urządzenia te są wyposażone w zestaw cyfrowych funkcji, takich jak cyfrowy zoom (powiększenie) lub funkcje umożliwiające przekształcanie nagranego obrazu i tworzenie przejść łączących różne sceny. Istotna jest możliwość szybkiego podłączenia kamer do telewizora lub komputera PC. Urządzenia te pozwalają na nagrywanie dobrej jakości fotografii cyfrowych i łatwe ich przenoszenie do komputera - wystarczy do tego złącze RS232. Nowe modele kamer cyfrowych zawierają specjalne, cyfrowe złącze DV, które umożliwia szybką transmisję danych (obrazu wideo) przy wykorzystaniu interfejsu FireWire (IEEE 1394). Jeśli komputer jest wyposażony w taki interfejs, użytkownik nie musi instalować specjalnej i dość drogiej (ok. 3000 zł) karty do przechwytywania obrazu wideo na dysk komputera. Niestety, FireWire nie jest jeszcze standardowym wyposażeniem komputerów PC - niezbędna jest instalacja odpowiedniej karty rozszerzeń i oprogramowania, ale być może zmieni się to już wkrótce. Cyfrowe kamkodery są wyposażone w typowe, wbudowane, kolorowe wyświetlacze LCD (ciekłokrystaliczne), które służą do podglądu obrazu. Pod tym względem wygodniejsze są modele zawierające duże wyświetlacze, ale należy pamiętać, że są to elementy zużywające dużo energii i skracające istotnie czas pracy bez zewnętrznego zasilania kamery.

Hitachi wprowadziła w Azji kamerę, umożliwiającą nagranie 20 min pełnoekranowego filmu wraz z dźwiękiem w postaci skompresowanego pliku formatu MPEG-1, zapisywanego na typowej karcie pamięci PC Card (Type III) o pojemności 260 MB. Umożliwia to łatwe przeniesienie wideo do każdego komputera wyposażonego w gniazdo PC Card (praktycznie każdego notebooka).

Dostępne na rynku urządzenia różnią się przede wszystkim rozmiarami, wyglądem i wagą. Niewielkie rozmiary niektórych modeli umożliwiają nagrywanie filmów tzw. ukrytą kamerą, są także użyteczne dla osób uprawiających sport itd. Z punktu widzenia funkcjonalności ważna jest możliwość ręcznej zmiany niektórych parametrów, takich jak przesłona, migawka, poziom bieli, ostrość itd. Nie wszystkie modele oferują takie funkcje, niektóre dysponują jedynie predefiniowanymi programami i minimalną możliwością wpływania na jakość obrazu.

Użytkownicy wymagający wysokiej jakości obrazów powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry przetwornika obrazu CCD (detektor z setkami tysięcy lub milionami czujników światła zmieniających obraz na sygnały elektroniczne). Niektóre modele półprofesjonalnych kamer (SONY DVR-VX 1000, Panasonic NV-DX100EG) zawierają wysokiej klasy przetworniki, co znacznie poprawia jakość uzyskiwanego obrazu. Jest ona tak dobra, że podobnymi urządzeniami posługują się nawet niektóre polskie stacje telewizyjne.

<hr size=1 noshade>W następnym numerze zaprezentujemy kilka wybranych modeli cyfrowych kamer wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200