Cyfrowe fotograficzne aparaty

Giganci rynku fotograficznego opracowują nowe modele aparatów cyfrowych.

Giganci rynku fotograficznego opracowują nowe modele aparatów cyfrowych.

Największe firmy produkujące tradycyjne aparaty fotograficzne - Konica, Minolta, Nikon, Olympus - zapowiadają produkcję nowych modeli cyfrowych aparatów fotograficznych. Wytwarzanie ich planują także Sony i Epson. Na światowym rynku pojawi się więc w najbliższym czasie wiele średniej klasy aparatów cyfrowych o wyższej rozdzielczości oraz lepszej funkcjonalności niż dominujące obecnie tanie urządzenia tego typu. Oferowane dotąd, głównie przez Casio Computer oraz Eastman Kodak, aparaty cyfrowe przeznaczone były dla domowych użytkowników komputerów osobistych. Według analityków rynku, nowe modele nadal służyć będą przede wszystkim jako urządzenia do wprowadzania obrazów do komputerów PC. Zastosowanie fotografii cyfrowej rozszerza się i obejmują wykorzystanie zdjęć w programach prezentacyjnych lub szybkie, nie wymagające obróbki chemicznej, wykonywanie fotografii do gazet, które nie wymagają wysokiej jakości obrazów.

Choć aparaty cyfrowe jeszcze nieprędko zajmą miejsce klasycznych fotoaparatów, to spodziewany jest wysoki ok. 20% wzrost ich sprzedaży. Na największym na świecie japońskim rynku szacowana wielkość obrotów wyniesie w br. aż 0,8-1,0 mln sztuk. Wskaźnik wzrostu może jeszcze wzrosnąć w wyniku porozumienia zawartego między Kodakiem a Fuji, którego celem jest stworzenie jednolitego standardu kart pamięci dla aparatów cyfrowych.

Nowe modele znanych producentów

Minolta Camera w grudniu br. wprowadzi do sprzedaży cyfrowy aparat fotograficzny Dimage V z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem LCD 1,8'' do przeglądania zdjęć oraz elementem światłoczułym typu CCD (Charge Coupled Device) o rozdzielczości 640 x 480 pkt. Aparat jest wyposażony w obiektyw o ogniskowej 4,8-13 mm oraz karty pamięci SSFDC o pojemności 2 lub 4 MB. Aparat, dostępny początkowo tylko na rynku japońskim, można podłączyć do komputera PC za pomocą gniazda szeregowego lub gniazda PCI.

W październiku br. Ricoh rozpocznie sprzedaż aparatu DC-2 wyposażonego w podwójny szerokokątny obiektyw f/3,7-f/5,6 oraz opcjonalną przeglądarkę zdjęć 1,8'' LCD. Fotoaparat może wykonać 38 zdjęć z rozdzielczością 768 x 576 pkt. gromadząc dane na kartach pamięci o pojemności 2-20 MB. W odróżnieniu od konkurencji, Ricoh wyposażył aparat w funkcję pozwalająca na nagranie 8-87 min dźwięku.

Konica zaprezentowała aparat Q-EZ, który na japońskim rynku pojawi się w październiku. Urządzenie może wykonać 32, 16 lub 4 zdjęcia zależnie od ustawionego trybu jakości. Q-EZ wyposażony jest w szerokokątny obiektyw f/2,8 oraz karty pamięci typu flash Intela o pojemności 2 MB. Na własnej stronie WWW Konica dostarczać będzie oprogramowanie, umożliwiające rozbudowę kamery o nowe funkcje.

Nikon planuje wyprodukowanie dwóch modeli aparatów Coolpix. Coolpix 100 w kształcie przenośnego telefonu o wadze 160 g będzie mógł być podłączony do gniazda PC Card (PCMCIA) w celu transferu danych do komputera PC. Urządzenie umożliwi wykonanie 21-42 zdjęć (zależnie od jakości) o rozdzielczości 512 x 480 pkt. Coolpix 300 uzupełniony o przeglądarkę zdjęć TFT LCD 2,5'' będzie w stanie wykonać 65-125 zdjęć. Ponadto urządzenie będzie wyposażone w specjalne pióro do oznaczania zgromadzonych w pamięci fotografii.

DSC-F1 Digital Still Camera to cyfrowy aparat Sony, który ma w październiku pojawić się w USA i Japonii. Kosztuje 800 USD jest wyposażony w obiektyw zbliżony funkcjonalnie do 35 mm obiektywu tradycyjnego aparatu. DSC-F1 ma przeglądarkę zdjęć TFT LCD i element światłoczuły CCD o rozdzielczości 692 x 504 pkt. Aparat korzysta z pamięci typu flash 4 MB i może wykonać 30-108 zdjęć - dostępne są trzy tryby jakości. DSC-F1 umożliwia podłączenie do komputera PC za pomocą gniazda szeregowego lub interfejsu IrDA do transmisji danych w pasmie podczerwieni. Jako opcję, Sony zamierza oferować cyfrową drukarkę kolorową DPP-M55 Digital Color Photo Printer oraz Picture MD - zewnętrzne urządzenie do gromadzenia zdjęć w formacie JPEG o pojemności do 2 tys. obrazów (1073 USD).

Olympus Optical w październiku br. rozpocznie produkcję aparatu cyfrowego D-200L, który ma być sprzedawany w USA w cenie 599 USD. Urządzenie dostępne będzie wraz z oprogramowaniem PhotoDeluxe produkcji Adobe. D-200L ma szerokokątny obiektyw z automatycznym ustawieniem ogniskowej f/2,8, przeglądarkę zdjęć LCD, pamięć typu flash 2 MB, umożliwiającą wykonanie 20-80 zdjęć o rozdzielczości 640 x 480 pkt. W listopadzie br. koncern przedstawi wysoko wydajny model D-300L (899 USD) z pamięcią 6 MB, umożliwiającą przechowywanie 30 zdjęć o rozdzielczości 1024 x 768 punktów. Jednocześnie Olympus zapowiada wprowadzenie na rynek Camedia P-150 - kolorowej cyfrowej drukarki do kopiowania zdjęć w środowisku Windows i Mac.

Na światowym rynku pojawi się w najbliższym czasie szeroki wybór średniej klasy cyfrowych aparatów fotograficznych. Wprowadzenie do sprzedaży nowych modeli zapowiadają Konica, Minolta, Nikon, Olympus, a także Sony i Epson.


TOP 200