Cyfrowa transformacja zwiększa efektywność firm

Nowoczesne technologie informatyczne nie tylko wspomagają biznes, ale stają się sercem działalności operacyjnej. Wykorzystanie ich do przyspieszenia rozwoju firmy wymaga nowego ułożenia procesów w przedsiębiorstwie. Cyfrowa transformacja to nie tylko szansa na niezwykły wzrost efektywności, ale także nowe wyzwania, przed którymi stają zarządy firm.

Hewlett Packard zwiększył szybkość transportu kolei Union Pacific Railroad o 30% dzięki zastosowaniu serwerów umożliwiających znacznie sprawniejszy dostęp do danych. Ilość informacji tworzonych przez pociągi poruszające się w ciągu tygodnia przekraczała 360 petabajtów, o 60 petabajtów więcej niz do tej pory zgromadził cały Facebook. Skąd ich tyle? Najdłuższe pociągi Union Pacific Railroad składają się z 300 wagonów. Przy każdym kole wagonu mieszczą się czujniki zbierające dane dotyczące obrotów, temperatury, natężenia dźwięku, wibracji itd. A to wszystko trafia do centrali, w której jest gromadzone, analizowane i przechowywane przez określony czas. Ich właściwe wykorzystanie pozwala usprawnić ruch na trasie.

Cyfryzacja kolejnym wyzwaniem?

Szukając odpowiedzi na nurtujące pytania, jak zwiększyć szybkość dostępu do informacji, jak również sposobu jej przechowywania Hewlett Packard wraz z firmą Intel zaprosili na coroczne forum dotyczące Wyzwań IT, pod hasłem Cyfrowa Transformacja.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Intel: przychody spadły o 32% w ostatnim kwartale 2022

Paweł Czajkowski, dyrektor zarządzający HP Polska podczas otwarcia forum podkreślił, że cyfrowa transformacja jest czymś co nas otacza na co dzień.

Dodał po chwili, że … jest jeszcze wiele przed nami. Widzimy ją we wszystkich dziedzinach życia. W sposobie komunikacji, jak również w pozyskiwaniu usług, zakupów, kontaktu z instytucjami. Jest czymś czego nie zatrzymamy. Bez digitalizacji nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Jednak czy biznes, firmy i instytucje nadążają za oczekiwaniami? Za indywidualnymi potrzebami użytkowników, które stale rosną? Pytaniem nie jest, czy biznes będzie w stanie funkcjonować, ale jak szybko musi implementować nowe możliwości i rozwijać się, aby funkcjonować w świecie który nas otacza. Jak powinniśmy więc przechodzić transformacje?. Na odpowiedzi długo nie musieliśmy czekać, podczas całego spotkania zostało omówionych wiele tematów, pokazując możliwości płynące z nowych technologii.

Trzy filary IT

Bezpieczeństwo, technologie mobilne oraz rozwiązania cloud – są najważniejszymi obszarami inwestycji biznesowych według najnowszego badania HP dotyczącego roli IT w zakresie rozwoju firmy. Wyniki przedstawione podczas forum wykazały, że wśród 170 menedżerów IT 82% z nich uznaje, że technologia ma istotny wpływ na strategię biznesową w ich firmach, a 74% spodziewa się, że wzrośnie presja ze strony biznesu na działania działów IT. W stosunku do ubiegłorocznego wyniku 90%, wynik znacznie spadł. Oznaczać to może, że wiele z organizacji zaczęło realnie podchodzić do możliwości wdrożeń.

Na polskim rynku rośnie zapotrzebowanie na zapewnienie lepszej jakości cyberbezpieczeństwa. W ubiegłym roku byliśmy świadkami wielu ataków. Począwszy od prostych działań fishingowych, po poważne ataki na polskie elektrownie. Inwestycje płynące na wzmocnienie i poprawę bezpieczeństwa wykazała już firma PwC w raporcie z końca 2014, gdzie dynamika wydatków wzrosła o prawie 3% do 5,5%. Należy podkreślić, że w krajach zachodnich zaobserwowany spadki w tym zakresie.

Mobilność zapewnia zwiększoną produktywność pracowników poza organizacjami. Optymalizacja czasu pracy, jak również dostępność z dowolnego miejsca zapewnia pełne wykorzystanie możliwości pracowników. Nic więc nie dziwi, że technologie mobilne są jednym z najważniejszych obszarów, które pragniemy rozwijać. Według najnowszego raportu We Are Social; Digital, Social and Mobile in 2015 dynamika użycia kont w urządzeniach mobilnych wzrosła o 28% (od Lutego 2014 roku).

Cisco wykazało, że do roku 2018 ruch związany z chmurą obliczeniową będzie odpowiadał za 76% globalnego ruchu w centrach danych. Chmura zapewni nie tylko wygodny dostęp do danych, ale również najszybszy, gdyż pozwoli na integrację wielu rozwiązań.

Prędkość rozwoju IT

Rozwój IT jest tak szybki, że wiele z organizacji nie nadąża nad zmianami. Rosnące oczekiwania użytkowników prowadzą do zacierania się różnic pomiędzy urządzeniami używanymi w domu, a tymi w pracy. Dostęp do zasobów firmowych może nastąpić z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia.

Prawo Moore’a, które powstało 50 lat temu i zostało opublikowane na łamach Electronics Magazine mówiło, że dzięki rozwojowi procesów technologicznych będzie możliwe podwajanie tranzystorów na układach scalonych co kilka miesięcy. Prawo to jest wciąż aktualne, a dodatkowo jesteśmy w stanie przewidzieć z wyprzedzeniem część zmian, jakie mogą pojawić się na rynku.

Zmiany w zakresie IT jednak są tak duże, że gdybyśmy byli świadkami takiego rozwoju na rynku motoryzacyjnym, to dziś bylibyśmy w stanie przejechać samochodem na jednym baku paliwa całe życie. Takie wniosku przedstawił Krzysztof Jonak, dyrektor firmy Intel na region Europy Centralnej i Wschodniej.

Więcej informacji o cyfrowej transformacji znajdziesz w opracowaniu Cyfrowa transformacja od podstaw.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200