Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

O przewadze konkurencyjnej decyduje dziś w dużej mierze technologia. Współczesny biznes wymaga kompleksowego podejścia do zarządzania danymi, ich przetwarzania i zabezpieczania. Między innymi o tym opowiadali eksperci podczas konferencji Netii z cyklu What’s Next we Wrocławiu i Katowicach.

Fot. Norbert Gajlewicz

Dzisiejsze firmy stoją przed poważnymi wyzwaniami. W dobie cyfrowej transformacji następuje zmiana modelu konsumpcji IT, z którą wiąże się również przesuwanie kompetencji „na zewnątrz”. Wynika to z wielu czynników – niedostatku specjalistów na rynku, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa, przejścia do modelu chmurowego czy sięganie po usługi kompleksowe, których własne działy IT nie są w stanie organizacjom dostarczyć. Polityka usługowa Netii wyraźnie wskazuje, że firma ta przechodzi sprawną transformację od telekomu do dostawcy usług, będącego centrum kompetencyjnym dla firm w Polsce.

Wspierane przez specjalistów organizacje mogą sprawniej zarządzać swoimi zasobami IT, skupiając się na swojej podstawowej działalności.

Zobacz również:

  • Poważna luka w zabezpieczeniach starszych iPhone'ów
  • Centra danych: zrównoważony rozwój staje się normą

O bezpieczeństwie przede wszystkim

Spotkania What’s Next dały osobom z obszarów IT możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami ICT oraz znalezienia odpowiedzi na ważne pytania z zakresu składowania danych, ich przetwarzania i zabezpieczenia.

Dobór miejsc konferencji sam w sobie niósł już ładunek informacyjny. Wrocławskie spotkanie odbyło się w Hydropolis, centrum nauki o wodzie, które powstało 3 lata temu w XIX wiecznym podziemnym zbiorniku na wodę wrocławskich wodociągów. W byłym zbiorniku wody pitnej uczestnicy słuchali i dyskutowali o innym wymiarze współczesnych zbiorów – data center i chmurze. Analogie były bardzo czytelne.

Kwestie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie stają się poważnymi wyzwaniami dla organizacji. Z jednej strony firmy chcą bezpiecznie przechowywać swoje dane, które dziś są jedną z największych wartości, z drugiej zaś chcą bezpiecznego styku firmy z siecią internetową. To szczególnie ważne dziś, gdy wiele biznesów opiera się o przetwarzanie danych nie tylko w firmowym data center, ale coraz częściej w zewnętrznych centrach danych czy w chmurze.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli Lisa Forte, Social Engineering & Cyber Security Expert z Red Goat Cyber Security LLP oraz Adam Haertle, właściciel portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl.

Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

Gość specjalny What's Next, Lisa Forte, Social Engineering & Cyber Security Expert z Red Goat Cyber Security LLP.

Fot. Norbert Gajlewicz

Lisa Forte to doświadczona specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, pracująca do 2017 roku dla brytyjskiego rządu i policji, gdzie zajmowała się monitorowaniem cyberprzestępców i przeciwdziałaniu atakom. Rok temu postanowiła założyć własną firmę, która zajmuje się doradzaniem przedsiębiorstwom, jak radzić sobie z socjotechnikami stosowanymi przez cyberprzestępców. Adam Haertle natomiast od lat zajmuje się zagadnieniem ataków w sieci, odnotowując i analizując schematy działania hackerów.

Prezentacje gości specjalnych dotyczyły sfery styku człowieka i technologii, manipulacji hackerów oraz pokazywały ostatnie ataki w sieci.

Z kolei Marcin Szewczuk, Channel Systems Engineer z Clico reprezentował zaprezentował cały wachlarz rozwiązań Palo Alto Networks, które wspomagają bezpieczeństwo sieci i chronią organizację poprzez zapobieganie atakom.

Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

Adam Haertle, właściciel portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl.

Fot. Norbert Gajlewicz.

Cyber share, w dobie ogromnego niedoboru specjalistów, jest remedium na utrzymanie ciągłości biznesu widzianego od strony bezpieczeństwa IT.

Tomasz Orłowski, Kierownik Zespołu Produktów ICT w Netii zapoznał uczestników spotkania z anatomią ataku, używając do tego modelu cyber kill chain. Goście mogli zobaczyć, jak można odpowiedzieć na atak i przerwać go na każdym z jego 7 etapów.

Dominującym tematem spotkania What’s Next było cyberbezpieczeństwo. Tak mocny akcent nie dziwił nikogo, ponieważ kwestie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie stają się poważnymi wyzwaniami dla organizacji. Z jednej strony firmy chcą bezpiecznie przechowywać swoje dane, które dziś są jedną z największych wartości, z drugiej zaś chcą bezpiecznego styku firmy z siecią internetową.

Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

Rafał Bakalarz, Dyrektor Sprzedaży B2B ds. ICT w Netii.

Fot. Norbert Gajlewicz

To szczególnie ważne dziś, gdy wiele biznesów opiera się o przetwarzanie danych nie tylko w firmowym data center, ale coraz częściej w zewnętrznych centrach danych czy w chmurze. To zresztą, co podczas swojej prezentacji podkreślał Adam Kowalczyk, Starszy Kierownik Produktu w Netii, wydaje się być naturalną drogą współczesnych firm – od przysłowiowego serwera pod biurkiem do przetwarzania w chmurze. Ważne, by na każdym etapie firmy otrzymywały specjalistyczne wsparcie, niezależnie od tego, czy zdecydują się na kolokację, serwer dedykowany czy przeniesienie zasobów do chmury.

Przejmowanie cyberkompetencji

To wsparcie może na pewno dostarczyć NetiaNext, projekt którym przybliżył podczas wydarzenia - Rafał Bakalarz, Dyrektor Sprzedaży B2B ds. ICT w Netii. NetiaNext łączy w sobie wiele usług, które w modelu integratorskim wspierają firmy – od data center, przez connectivity do pełnego bezpieczeństwa. Istotną rolę w tych procesach odgrywa obszar kompetencji. Firmy takie jak Netia, płynnie przeszły z działalności wyłącznie telecomowej do szerokiego spektrum usług, budując centra kompetencyjne IT. Dzięki wykorzystaniu własnego potencjału inżynieryjnego i doradczego Netia jest w stanie oferować kompleksowe rozwiązania i przejmować kompetencje również w zakresie cyberbezpieczeństwa. To mocno zauważalny trend na rynku. Cyber share staje się w dobie ogromnego niedoboru specjalistów remedium na utrzymanie ciągłości biznesu widzianego od strony bezpieczeństwa IT. NetiaNext opiera się na sprawdzonych produktach czołowych graczy rynkowych, takich jak Dell EMC czy Palo Alto Networks. Rafał Szczypiorski, Business Development Manager Dell EMC wyjaśniał na konferencji we Wrocławiu, jak rozwiązania jego firmy wspierają NetiaNext, by na końcu klient mógł transformować organizację na poziomie biznesu, IT, stanowisk pracy i bezpieczeństwa.

Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

Fot. Norbert Gajlewicz

Dzień później Robert Domagała, Infrastructure Solution Group Technology Consulting Manager, również z Dell EMC, opowiadał podczas katowickiego spotkania, jak optymalnie wykorzystywać modele przechowywania danych – od własnego DC do środowiska multicloudowego. Katowickie spotkanie zostało zorganizowane w Muzeum Hutnictwa Cynku „Walcownia”. Kilkudziesięciu specjalistów z Górnego Śląska i nie tylko, w ponad stuletniej hali magazynowej Walcowni, dyskutowało o współczesnej technologii i jej wpływie na działalność przedsiębiorstw. Co ciekawe, rozmowy i prelekcje miały miejsce w walcowni, która w 1904 roku była najnowocześniejszym obiektem tego typu na świecie. Produkcja blach walcowanych trwała tu (przy użyciu działających maszyn parowych) do 2002 roku (!). Lokalizacja nadawała spotkaniu element refleksji nad szybkością rozwoju współczesnych rozwiązań, które już po kilku latach wymagają korekt.

Transformacja cyfrowa nie zawsze musi oznaczać radykalną zmianę modelu biznesowego i technologicznego, ale może odbywać się również w środowiskach hybrydowych.

Cyfrowa transformacja wymaga dobrego wsparcia

Panel dyskusyjny. Od lewej: Adam Haertle, ZaufanaTrzeciaStrona.pl, Piotr Słomianny, CIO/CFO MPWiK Wrocław, Rafał Szczypiorski, Business Development Manager Dell EMC, Marcin Szewczuk, Channel Systems Engineer z Clico, Rafał Bakalarz, Dyrektor Sprzedaży B2B ds. ICT w Netii.

Fot. Norbert Gajlewicz

Czy można wskazać główne wnioski ze spotkań What’s Next? Wydarzenie uświadomiło decydentów, że transformacja cyfrowa nie zawsze musi oznaczać radykalną zmianę modelu biznesowego i technologicznego, ale może odbywać się również w środowiskach hybrydowych. Dotyczy to zarówno sposobu przetwarzania danych, w oparciu o rozwiązania chmurowe, własne data center lub powierzenie zasobów zewnętrznemu podmiotowi, wspieranemu przez kompetentny zespół, jak i modelu rozliczeń. Chmura nie zawsze musi przekreślać dotychczasową politykę organizacji, ale doskonale może uzupełniać i korelować z tradycyjną infrastrukturą, tworząc modele hybrydowe i korzystając z wypracowanych wcześniej rozwiązań. Ta genialność przystosowawcza może sprawić, że głębokie zmiany cyfrowe w organizacjach odbędą się bezboleśnie i sprawnie. I co najważniejsze – z zachowaniem pełnej kontroli kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200