Cyfrowa transformacja biznesu z firmami: Lenovo, Intel i SAP


Większość nowoczesnych firm prowadzi obecnie projekty cyfrowej transformacji, które nie tylko pomogą im zachować konkurencyjność na coraz bardziej nasyconym i szybko ewoluującym rynku, lecz także umożliwią bardziej strategiczne działanie oraz dostarczanie klientom doświadczeń wyższej jakości. Przeprowadzone w tym roku badanie Gartner CIO Agenda pokazało, że analityka i systemy klasy ERP znajdują się na szczycie listy priorytetów dyrektorów informatyki. Wysiłki transformacyjne w tych obszarach wymagają od organizacji obsłużenia dużych ilości danych. Tylko w ten sposób można uzyskiwać nowe informacje i pogłębiać wiedzę oraz udoskonalać procesy decyzyjne.

Jednocześnie, ze względu na to, że wolumeny danych wzrastają w tempie wykładniczym, rozwiązania technologiczne muszą charakteryzować się wydajnością, skalowalnością, możliwościami efektywnego zarządzania dużymi ilościami danych i niezawodnością. Te złożone wymagania stanowią poważne wyzwanie. Przy tym Forrester szacuje, że 70% danych w przedsiębiorstwie obecnie pozostaje niewykorzystanych. Zbudowanie cyfrowego przedsiębiorstwa, które odniesie sukces w dzisiejszym, wymagającym środowisku biznesowym, wymaga lepszego, niż kiedykolwiek wcześniej, dostępu do krytycznych informacji. Przełomowe technologie już teraz mogą pomóc spełnić wszystkie te skomplikowane wymagania, a równocześnie zapewnić wzrost w przyszłości.

Lenovo i SAP mogą pochwalić się długą i udaną historią współpracy w zakresie wspierania klientów w pokonywaniu stojących przed nimi wyzwań. Przykładowo, w 2011 r. SAP wykorzystał nowe możliwości przetwarzania w pamięci i łącząc siły z Lenovo oraz Intelem, wprowadził na rynek SAP HANA®. Dzięki technologii przetwarzania w pamięci, firmy mogą stosować analitykę działającą w czasie rzeczywistym w codziennej działalności. W ten sposób można dokonać transformacji procesów biznesowych oraz zmodernizować mechanizmy podejmowania decyzji. To optymalna recepta na budowę nowoczesnego, cyfrowego przedsiębiorstwa. Kolejne innowacje - struktury column store, kompresja i partycjonowanie - pozwoliły SAP HANA wykorzystać pełnię możliwości nowych technologii sprzętowych. 28-rdzeniowe procesory, dyski SSD PCIe NVMe oraz ogromne możliwości skalowania pamięci umożliwiły SAP zaoferowanie klientom istotnych korzyści, m.in. przyspieszenie analityki i raportowania, a także osiągnięcie - dzięki rozwiązaniu Lenovo - oszczędności TCO dochodzących do 31%.

Obecnie, bazując na długiej historii owocnej współpracy, rozpoczynamy nową transformację. Wprowadzamy systemy, które pozwalają na skalowanie rdzeni procesora, pamięci i technologii SSD, aby umożliwić obsługę jeszcze większych aplikacji SAP HANA.

Cyfrowa transformacja biznesu z firmami: Lenovo, Intel i SAP

Rysunek 1. Technologie sprzętowe i programowe, które umożliwiają SAP HANA przetwarzanie danych w pamięci

Intel, SAP i Lenovo konsekwentnie dostarczają wypracowane wspólnie innowacyjne rozwiązania. Firmy rozpoczęły testowanie SAP HANA na pierwszych prototypach ponad rok temu. Dziś SAP HANA jest napędzana przez nowy serwer Lenovo do obsługi krytycznych zadań biznesowych ThinkSystem® SR950. Wyposażony w od 2 do 8 procesorów linii Intel® Xeon® Scalable, SR950 oferuje ogromną wydajność, skalowalność, wysoką elastyczność oraz gęstość, a przy tym niezawodność charakteryzującą rozwiązania klasy enterprise. Wykorzystując w pełni wszystkie te możliwości, rozwiązanie nie ma sobie równych na rynku pod względem dostarczania w czasie rzeczywistym informacji umożliwiających podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.

Rysunek 2. Front SR950 z wysuniętą dolną szufladą Compute Tray (w której można umieścić od czterech do ośmiu procesorów oraz od 48 do 96 modułów DIMM).

Opracowane przez nas innowacje - zarówno w obszarze oprogramowania, jak i komponentów sprzętowych - przynoszą klientom korzyści w wielu branżach. W dobie błyskawicznej sprzedaży detalicznej oraz personalizowanych zamówień, Callaway Golf chciał przyspieszyć wykonanie kluczowych raportów dotyczących planowania produkcji. Dzięki temu firma miała zachować swoją wiodącą pozycję na rynku. Dlatego zdecydowano o migracji systemów SAP APO (Advanced Planner and Optimizer), BW (Business Warehouse) oraz ERP do bazy danych in-memory SAP HANA działającej na serwerach Lenovo. W efekcie, udało się znacząco ograniczyć czas oczekiwania na raporty - nie trzeba już czekać wiele godzin, wystarczą minuty. Osoby podejmujące decyzje mogą teraz uruchamiać raporty związane z planowaniem produkcji o wiele częściej. W konsekwencji mogą bardziej precyzyjnie sterować biznesem, a zarazem lepiej niż dotychczas zaspokajać oczekiwania klientów.

Kwizda Group znalazła się w podobnej sytuacji. Firma chciała umocnić wiodącą pozycję na rynku hurtowego handlu farmaceutykami poprzez zwiększenie zdolności reagowania na rynkowe trendy. Wdrożenie SAP HANA na systemach Lenovo umożliwia działowi zamówień lepsze wykorzystanie różnych skal rabatów i zniżek, a także pozwala zespołom sprzedażowym na lepszą obsługę klientów.

Poza dostarczeniem klientom możliwości rozwijania i wzmacniania ich przewagi konkurencyjnej oraz udoskonalania procesów biznesowych dzięki informacjom i decyzjom opartym na danych, skorzystały również firmy Lenovo i SAP. Udoskonalone raportowanie i niższe TCO przyniosły im istotne korzyści.

SAP, na przykład, do obsługi własnych platform SAP HANA używa systemów Lenovo. Co więcej, SAP stosuje systemy Lenovo do opracowywania i testowania nowej generacji oprogramowania SAP. Jeśli chodzi o TCO, Lenovo jest liderem pod względem stosunku cena-wydajność oraz obniżania kosztów operacyjnych - powiedział Martin Heisig, Senior Vice President w dziale SAP Cloud Infrastructure Services w SAP SE. Serwery Lenovo dostarczane są z zaawansowanymi narzędziami do zarządzania, które pomagają nam orkiestrować, optymalizować i zarządzać serwerami, a w efekcie ułatwiać administrację oraz zapewniać efektywność kosztową.

Z kolei Lenovo poprawiło 45-krotnie wydajność raportowania, 50-krotnie - czas ładowania danych, a jednocześnie obniżyło - po wdrożeniu SAP HANA - rozmiar bazy danych o 86%. Osiągnięte rezultaty były tak imponujące, że Lenovo zdobyło za ten projekt nagrodę SAP HANA Innovation.

Dzięki wykorzystaniu ogromnego potencjału innowacyjnego oraz doświadczeń inżynierskich zgromadzonych w Lenovo, nowy ThinkSystem SR950 jest ponad pięciokrotnie szybszy niż systemy sprzedawane w 2011 r. Konstruując SR950, wykorzystano także koncepcje pozwalające na maksymalizowanie dostępności, zapewnienie ochrony inwestycji i obniżenie TCO. Dwukrotnie wyższa gęstość SR950 w porównaniu z systemem poprzedniej generacji sprawia, że jest to pierwszy serwer klasy enterprise zdolny pomieścić osiem procesorów i 12 TB pamięci w obudowie o rozmiarze 4U. W ten sposób optymalizuje się skalowalność i przestrzeń w centrum danych bez pogarszania wydajności. Ten system oferuje również więcej pamięci masowej niż poprzednia generacja — nawet 24 dostępne od frontu 2,5-calowe napędy, w tym do 12 dysków NVMe. Dzięki temu można maksymalizować pojemność pamięci masowej, a zarazem wyeliminować konieczność stosowania zewnętrznych obudów JBOD w większości konfiguracji SAP HANA.

W miarę jak ewoluuje infrastruktura klienta oraz jego potrzeby - zmieniające się wraz z kolejnymi przemianami rynkowymi - w zakresie analizy danych, ewoluuje także nasza współpraca z Intelem i SAP-em. Dostarczyliśmy rozwiązania, które pozwolą firmom pozostać o jeden krok przed konkurencją. Nie zamierzamy na tym poprzestawać. Wspólnie z Intelem i SAP-em będziemy konsekwentnie realizować kolejne projekty innowacyjne, oferując nowe możliwości , poprzez wykorzystanie nowych technologii, takich jak opracowywana przez Intela - trwała pamięć. Dzięki wspólnej pracy oferujemy klientom bardziej wydajne i prostsze infrastruktury IT oraz rozwiązania do analizy danych, które lepiej odzwierciedlają strategiczne priorytety. W ten sposób umożliwiamy przyspieszanie cyfrowej transformacji biznesu i ułatwiamy zaspokajanie zmieniających się potrzeb nowoczesnych centrów danych.

Więcej informacji na temat rozwiązania Lenovo dla SAP HANA, w tym dodatkowe szczegóły dotyczące konfiguracji ThinkSystem SR950, można znaleźć tutaj.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.