Cyfrowa przyszłość motoryzacji

Możliwości, jakie niesie wykorzystanie najnowszych technologii w branży motoryzacyjnej, wykraczają poza kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem jazdy. Możliwe, że już niedługo samochody staną się mobilnymi centrami teleinformatycznymi.

Technologie IT sięgają już dzisiaj niemal wszystkich najważniejszych podzespołów samochodowych - począwszy od układu napędowego i systemów bezpieczeństwa, a na pokładowych systemach rozrywkowych skończywszy. Wykorzystanie rozwiązań cyfrowych zamiast klasycznych układów analogowych otwiera drogę do wielu nowych funkcji pojazdu. Niektóre będą stanowić część kompleksowego systemu informowania kierowcy o obowiązujących na danym odcinku drogi ograniczeniach prędkości, wypadkach bądź zatorach drogowych. Inne mają dbać o bezpieczeństwo podróżnych. Jeszcze inne pozwalać na lepsze wykorzystanie czasu, który miliony kierowców codziennie marnują, stojąc w korkach.

Cyfrowa przyszłość motoryzacji
Z roku na rok w autach przybywa podzespołów sterowanych cyfrowo. Im jest ich więcej i im bardziej są ze sobą zintegrowane, tym większe ich możliwości w zakresie wspierania kierowcy oraz reagowania na niebezpieczne sytuacje drogowe. Nie powinny więc dziwić bazujące na czujnikach ultradźwiękowych systemy wspomagania parkowania, które samodzielnie kontrolują promień skrętu kół i prędkość poruszania się auta. Niczym nowym nie są też systemy korekcji toru jazdy, czy też systemy ostrzegania oparte m.in. na kamerach noktowizyjnych.

Inicjatywy produkcji tzw. inteligentnych samochodów wspiera również Unia Europejska. Po Europie jeżdżą już m.in. samochody Volvo S60 wyposażone w system wykrywania pieszych czy Ople Insignia wykorzystujące mechanizmy rozpoznawania znaków drogowych. Jednak bezpieczeństwo i komfort jazdy to jedno. Czym innym są działania zmierzające do wyposażenia nowoczesnych samochodów w rozwiązania pozwalające na sprawne prowadzenie rozmów telefonicznych, korespondencji czy nawet wyszukiwanie informacji w Internecie w sposób możliwie niezajmujący uwagi kierowcy.

Wykorzystać bezcenny czas

Wiele wskazuje na to, że wraz z rozwojem technologii motoryzacyjnych samochody zyskiwać będą nowe funkcje pozwalające na korzystanie z pokładowego komputera na zasadach zbliżonych do komputera osobistego lub telefonu komórkowego. Według prognoz niemieckiej firmy Invensity, już w 2013 roku wszystkie nowe samochody trafiające na rynek europejski będą standardowo wyposażone w dostęp do Internetu. Eksperci są zdania, że to właśnie obszaru samochodowych rozwiązań z zakresu informacji i rozrywki dotyczyć będzie większość innowacji opartych na nowych technologiach IT.

Głównym problemem jest stworzenie nowego interfejsu obsługi systemu, który pozwalałby na łatwy dostęp do nowych funkcji cyfrowych, a jednocześnie nie rozpraszał kierowcy i umożliwiał nieustanne obserwowanie sytuacji na drodze. Pod tym względem największy potencjał mają systemy sterowania głosem. Producenci aut planują jednak, że inne funkcje dostępne będą podczas postoju lub jazdy w korku, a inne podczas podróży po autostradzie. Testy systemu pozwalającego na obsługę poczty elektronicznej w całości za pomocą komend głosowych prowadzi już m.in. koncern BMW. Wedle zapowiedzi, kierowca będzie mógł podyktować komputerowi treść wiadomości, a następnie edytować ją poprzez zestaw komend głosowych. System oparty na mechanizmach rozpoznawania mowy ma prawidłowo rozpoznawać ponad milion słów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200