Cyfrowa mapa miasta. Jak to się robi w Atlancie

200 ochotników będzie w najbliższy weekend tworzyć cyfrową mapę Atlanty. Dwudniowy happening odbędzie się w ramach społecznościowego projektu Open Street Map.

Celem wyposażonych w urządzenia GPS ochotników, którzy przez dwa dni przemierzą ulice Atlanty, będzie stworzenie najdokładniejszej cyfrowej mapy, jaka jest dostępna na rynku. Uczestnicy happeningu będą zbierać informacje na temat autostrad, ulic, uliczek i ścieżek rowerowych oraz różnych obiektów w stale rozbudowującej się stolicy Georgii.

Zebrane dane zostaną następnie opracowane w postaci mapy, z której bezpłatnie będzie mógł skorzystać każdy użytkownik. Bez opłat będzie można jej użyć w innych projektach, np. w aplikacjach przeznaczonych dla telefonów komórkowych. Twórcy takich programów nie będą musieli wnosić opłat za wykorzystanie mapy, tak jak to muszą robić w przypadku korzystania z dostępnych na rynku komercyjnych odpowiedników. Właścicielem mapy Atlanty jest wspólnota Open Street Map.

Zobacz również:

  • Z aplikacji Earth Engine mogą już korzystać również firmy i organizacje rządowe

Celem projektu Open Street Map, wzorowanego m.in na Wikipedii, jest zbudowanie dostępnej dla każdego mapy kuli ziemskiej. Obecnie w działania Open Street Map zaangażowanych jest ok. 160 tys. ludzi na całym świecie, tworzących i aktualizujących mapy. Open Street Map współpracuje także z niektórymi instytucjami (np. NASA), firmami i organami administracji w kilku krajach.

Projekt OpenStreetMap wystartował w 2004 r. Jego twórcą jest Steve Coast.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200