Cyfrowa jakość życia w Polsce pozostawia wiele do życzenia

Tegoroczny, publikowany po raz trzeci ranking cyfrowej jakości życia - Digital Quality of Life Index - nie jest dla naszego kraju korzystny. Pokazuje bowiem, że cyfrowa jakość życia w Polsce pogorszyła się i mamy tu jeszcze wiele do zrobienia.

Źródło: John Schnobrich/unsplash

Ranking cyfrowej jakości życia na 2021 rok objął łącznie 6,9 miliarda osób (czyli 90% światowej populacji), a Polska w porównaniu z poprzednią edycją spadła o 15 miejsc i uplasowała się na 25 miejscu spośród 110 ocenianych krajów. Ranking (którego twórcą jest firma Surfshark) bierze pod lupę pięć podstawowych kategorii dobrostanu cyfrowego.

Polska bardzo dobrze wypadła w kategorii cyberbezpieczeństwa, gdzie uplasowała się na bardzo wysokim, szóstym miejscu. To ważne, gdyż daje nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nasze dane są dobrze chronione. W tek kategorii prym wiedzie Grecja, a kolejne miejsca zajmują Czechy i Estonia.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Google Fiber testuje 20-gigabitowy internet dla użytkowników domowych z routerami Wi-Fi 7

Nasz kraj nieźle wypadł w kategorii administracja elektroniczna (26. miejsce) i przystępność cenowa internetu (29. miejsce). W kategoriach jakość internetu i e-infrastruktura Polska zajęła dość odległe miejsca (odpowiednio 36. i 43. miejsce).

Niepokojące jest to, że przystępność cenowa internetu w Polsce spadła aż o 76% w porównaniu do zeszłego roku. Polak musi obecnie pracować prawie 2 godziny na to, aby kupić najtańszą miesięczną usługę szerokopasmowego dostępu do internetu (czyli prawie o godzinę dłużej niż w 2020 roku). Dla porównania, średnio na świecie trzeba pracować ok. 6 godzin, aby kupić taką usługę.

Dobra wiadomość jest taka, że mobilny internet w naszym kraju mocno przyspiesza. Jego szybkość wynosi obecnie nieco ponad 40 Mb/s, czyli jest o 58% szybszy niż rok temu.

Cyfrowa jakość życia w Polsce pozostawia wiele do życzenia

Klasyfikacja generalna (Źródło: Surfshark)

A jak to się przedstawia w skali globalnej? Aż 6 z 10 najwyżej ocenionych krajów znajduje się w Europie. Po raz drugi z rzędu zwycięzcą rankingu jest Dania, za którą uplasowała się Korea Południowa. Miejsce na podium zapewniła sobie także Finlandia, a Izrael i Stany Zjednoczone zamykają pierwszą piątkę spośród ocenionych 110 krajów. Na końcu zestawienia znalazły się: Etiopia, Kambodża, Kamerun, Gwatemala i Angola.

Jeśli chodzi o podział regionalny, Stany Zjednoczone mogą pochwalić się najlepszą cyfrową jakością życia na obu Amerykach, a Korea Południowa dominuje w Azji. W Afryce najlepszą cyfrową jakość życia mają mieszkańcy RPA, a w regionie Oceanii wygrywa Australia, pokonując Nową Zelandię w różnych kategoriach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200