Cyberwojna Młodzieży Wszechpolskiej

Utalentowani informatycznie aktywiści z Młodzieży Wszechpolskiej stworzyli automat, którego zadaniem jest zasypanie śmieciami akcji zbierania podpisów przeciwko ministrowi Giertychowi. Czy wojny polityczne w Internecie staną się wkrótce codziennością?

Zadaniem serwisu Bez Giertycha jest zbieranie podpisów pod listem otwartym do premiera Kazimierza Marcinkiewicza z żądaniem odwołania nowo mianowanego ministra edukacji Romana Giertycha, który według autorów listu pochwala przemoc i neguje wartości tolerancji. Pod listem figuruje ponad 86 tys. podpisów. Dopisanie się do listu polega na wypełnieniu kilku pól formularza - z imieniem, nazwiskiem, zawodem i miastem pochodzenia. Niektórzy skarżą się że apel jest rozsyłany w formie spamu do przypadkowych osób i często dociera po kilka razy.

Jako przeciwwaga dla Bez Giertycha ruszyła także inna kampania dobraszkola.net, zbierająca z kolei głosy poparcia dla nowego ministra.

Cyberwojna Młodzieży Wszechpolskiej

Skrypt wojenny Młodzieży Wszechpolskiej

A równolegle do tych dwóch uruchomiono jeszcze jedną... Administratorzy serwisu Bez Giertycha zauważyli, że bazę zalewają nonsensowne wpisy zawierające losowe ciągi znaków zamiast nazwisk, imion i pozostałych pól. W ciągu jednego dnia danych tych przybyło kilkadziesiąt tysięcy. Jak się okazało, wpisy te są generowane przez skrypt działający z oficjalnej, anglojęzycznej strony... Młodzieży Wszechpolskiej pod adresem www.polish-youth.org. Program napisany jest w JavaScripcie co powoduje, że każda przeglądarka, która wejdzie na znajdującą się w domenie polish-youth.org stronę stanie się pomocnikiem w ataku i będzie co trzy sekundy dodawać śmieci do bazy Bez Giertycha.

Do historii przeszły internetowe wojny rosyjskiego FSB z czeczeńskim Kavkaz Centrem, chińskich hackerów z amerykańskimi, przeciwników wojny w Iraku ze zwolennikami, ale wybryk Młodzieży Wszechpolskiej jest w naszym kraju debiutem na tym polu. Jak mówi stare przysłowie, nadgorliwość gorsza od faszyzmu.

Aktualizacja: 26 maja 2006 01:42

Skrypt RG2 został zdjęty ze strony polish-youth.org w czwartek wieczorem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200