Cyberwojna FSB

W sieci pojawił się pierwszy wirus będący częścią rozgrywek politycznych. Wirus "Maslan.A" prowadzi zmasowany atak DOS na czeczeńskie strony internetowe, m.in. znany serwis KavkazCenter.

Nazwa wirusa ("Masłan") sugeruje związek z Asłanem Maschadowem, ostatnim wybranym demokratycznie prezydentem Czeczenii. Wirus rozpowszechnia się za pomocą dziur LSASS i DCOM, wykorzystując do tego otwarte porty 445 i 135 na maszynach windowsowych.

Jedną z funkcji wirusa jest prowadzenie ataku DOS na domeny kavkazcenter.com, kavkazcenter.net, kavkazcenter.info, kavkaz.uk.com, kavkaz.org.uk, kavkaz.tv, chechenpress.com i chechenpress.info. Są to adresy należące do dwóch niezależnych agencji informacyjnych, dostarczajacych informacji z ogarniętej wojną Czeczenii. I faktycznie, od kilku dni strona KavkazCenter nie działa (strona ChechenPress działa wolno, ale poprawnie.

Firma F-Secure po analizie kodu przyznała że wirus został stworzony w Rosji, a agencja ChechenPress sugeruje niedwuznacznie że jest to celowa akcja rosyjskiej agencji bezpieczeństwa FSB.

Więcej informacji o wirusie:http://www.f-secure.com/v-descs/maslan.shtml, http://www.chechenpress.info/news/2004/12/09/11.shtml (po rosyjsku).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200