Ćwierć biliona dolarów na Edge Computing

Analitycy IDC prognozują, że do 2024 r. wydatki firm na technologie przetwarzania na brzegu sieci przekroczą poziom 250 miliardów dolarów.

Edge Computing – lub infrastruktura brzegowa – to idea przetwarzania danych jak najbliżej miejsca ich powstawania. Jej cechą jest obecność warstwy pośredniej, związanej z przetwarzaniem danych, tzw. węzłów brzegowych. Tę funkcją mogą pełnić komputer, serwer, system wbudowany, układ System on Chip, a nawet niewielka serwerownia bądź lokalna chmura.

Zdaniem IDC światowy rynek rozwiązań Edge Computing do 2024 r. osiągnie wartość 250,6 mld dolarów, przy średnim rocznym wskaźniku wzrostu CAGR wynoszącym w latach 2019-2024 12,5%. Gros wydatków w najbliższych latach przypadnie w udziale firmom działającym na terenie Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. W 2020 r. udziały inwestycyjne poszczególnych regionów w rynku Edge Computingu mają wynieść 45 % dla obu Ameryk, 27,9% dla regionu EMEA oraz 27,2% dla Azji.

Zobacz również:

  • Czym jest przetwarzanie brzegowe i dlaczego zyskuje na znaczeniu?
  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego

Produkty i usługi związane z przetwarzaniem brzegowym to czynnik napędzający kolejną falę cyfrowej transformacji

– przekonuje Dave McCarthy, dyrektor ds. badań, IDC Edge Strategies. Ulokowanie infrastruktury i aplikacji w pobliżu miejsca, gdzie dane są generowane i konsumowane, pozwoli organizacjom z różnych branż poprawić zwinność biznesową i tworzyć nowe doświadczenia użytkownika – dodaje.

Branże, które mają, zgodnie z szacunkami IDC, wydawać najwięcej na technologie przetwarzania brzegowego, to produkcja dyskretna czyli obróbka i montaż gotowych części i usługi profesjonalne, przy czym w tym drugim sektorze inwestycje mają rosnąć najszybciej (CAGR na lata 2019-2024 równy 15,4%). Do końca okresu objętego prognozą na trzecim miejscu znajdzie się handel detaliczny, który wyprzedzi sektor produkcji procesowej (wytwarzanie produktów w drodze przetwarzania elementów składowych).

Z perspektywy produktowej, prawie połowa (a dokładnie – 46,2%) z prognozowanych 250 mld dolarów zostanie wydana na usługi, 32,2% na sprzęt, a pozostała 1/5 na oprogramowanie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200