Crowley może więcej

Decyzja Sądu Najwyższego w sprawie przetargu na sieć teleinformatyczną dla administracji państwowej, rozstrzygająca zakres ochrony informacji niejawnych w ofercie Crowley Data Poland, powoduje, iż dokumenty przedstawione przez spółkę stają się najbardziej atrakcyjną cenowo propozycją dostawy infrastruktury sieciowej.

CDP, zrzeszona w konsorcjum z ATM i Exatelem, była jednym z oferentów w ogłoszonym w maju 2004 roku przetargu na budowę sieci WAN dla Ministerstwa Sprawiedliwości (planowano połączyć 1300 jednostek, takich jak sądy, prokuratura oraz więzienia). Złożono łącznie cztery oferty - Telekomunikacja Kolejowa (40 mln zł), konsorcjum CDP, ATM, Exatel (82 mln zł), Telekomunikacja Polska (89 mln zł) oraz Polkomtel (140 mln zł). Jedynym kryterium oceny atrakcyjności przedstawionych dokumentów była cena brutto za całościowe rozwiązanie.

Mimo teoretycznie prostych zasad dotyczących rozstrzygania przetargów z cenowym kryterium wyboru, dalszy ciąg wydarzeń upływał pod znakiem składania protestów, doniesień o popełnieniu przestępstwa oraz zakładania spraw sądowych. Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości odrzucili oferty Telekomunikacji Kolejowej oraz Crowley Data Poland ze względu na to, iż obie spółki zdecydowały się nie ujawniać części swoich propozycji, traktując je jako zastrzeżone informacje handlowe, które w sposób istotny wpływają na konkurencyjność złożonych ofert.

Zobacz również:

  • Jak uwolniono Internet, czyli początki komercyjnego dostępu do Sieci w Polsce

Fakt ten bezpośrednio przyczynił się do żywiołowej reakcji zarówno ze strony TK, jak i CDP (protesty zostały skierowane m.in. do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Sądu Arbitrażowego Urzędu Zamówień Publicznych). Brak pozytywnych rozstrzygnięć opisywanej sprawy zmusił TK i CDP do złożenia kolejnego odwołania - tym razem do Sądu Okręgowego. Ta instancja wydała wyrok, który definitywnie odrzucił ofertę Telekomunikacji Kolejowej (brak dowodów na celowość utajnienia części dokumentów), zaś w kwestii protestu CDP Sąd Okręgowy uznał, że nie jest kompetentny do ferowania jednoznacznych opinii w tej sprawie.

Walką Crowleya z Ministerstwem Sprawiedliwości zajął się ostatecznie Sąd Najwyższy, który kilka dni temu uznał zasadność zażaleń przedstawicieli konsorcjum CDP, ATM i Exatel. Wyrok SN o następującej treści: Zamawiający ma prawo oceniać zasadność utajnienia części oferty, ale nie ma prawa odrzucać oferty, w której uzna informacje niepodlegające ochronie jako informacje niejawne i ma obowiązek te informacje odtajnić, w konsekwencji obliguje Ministerstwo Sprawiedliwości do wyboru oferty Crowley Data Poland, ATM i Exatel, jako najkorzystniejszej cenowo (82 mln zł).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200