Crowley Data Poland tworzy bezprzewodową sieć szerokopasmową

Na rozbudowę metropolitalnej sieci Datastar firma zamierza przeznaczyć w ciągu dwóch lat 100 mln USD.

Crowley Data Poland (CDP), filia amerykańskiego koncernu telekomunikacyjnego, zainwestuje 100 mln USD w rozbudowę szerokopasmowej sieci bezprzewodowej o nazwie Datastar. Prace nad finalizacją projektu mają potrwać dwa lata. Partnerem technologicznym CDP oraz dostawcą sprzętu do budowy sieci jest Lucent Technologies.

Sieć Datastar, oficjalnie uruchomiona wczoraj (4 września), oferuje dedykowane linie dzierżawione, wykorzystujące technologię LMDS (Local MultiPoint Distribution System). Klienci mogą także korzystać z szybkiego dostępu do Internetu i innych dodatkowych usług. W niedługim czasie mają być świadczone również usługi typu Frame Relay oraz wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

Obecnie Datastar działa w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i w tzw. Okręgu Śląskim. CDP ma od kwietnia br. koncesję ogólnopolską na świadczenie usług szerokopasmowej transmisji danych i - jak zapewniają jej przedstawiciele - wkrótce należy spodziewać się uruchomienia sieci także w innych miastach. Do końca przyszłego roku ma powstać w całym kraju ponad 60 stacji bazowych.

Sieć Datastar zbudowano z wykorzystaniem systemów radiowego dostępu typu point-to-multipoint oraz point-to-point w paśmie o częstotliwości 26 GHz, umożliwiając tym samym uzyskanie przepustowości do 155 Mb/s.

"Główną zaletą technologii LMDS jest to, że rozwiązuje ona jeden z najpoważniejszych problemów przesyłania danych do abonenta - problem tzw. ostatniej mili. Zastosowanie transmisji bezprzewodowej umożliwia udostępnienie wszystkim przedsiębiorstwom i organizacjom takich usług, jak szybki dostęp do Internetu, szybka transmisja danych i dzierżawione linie cyfrowe, bez konieczności układania nowych kabli, co jest w wielu lokalizacjach zbyt kosztowne, czasochłonne lub wręcz niemożliwe" - powiedział Sławomir Palczewski, dyrektor zarządzający Crowley Data Poland.

***

Ścisk w eterze

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200