"Crimeware" jako usługa

Według raportu firmy Finjan używanie przez cyberprzestępców usług online zamiast własnych serwerów i oprogramowania, to najnowszy trend w rozwoju przestępczości internetowej.

W swoim najnowszym raporcie firma używa określenia "crimeware as a service" stwierdzając, że kryminaliści zaczęli używać cyberkryminalnych usług online zamiast martwić się technicznymi problemami związanymi z uruchamianiem własnych serwerów, instalowaniem i utrzymywaniem narzędzi "crimeware" czy przejmowaniem legalnych witryn internetowych.

Cyberprzestępcy i organizacje przestępcze coraz lepiej ukrywają się przed organami ścigania, używając usług crimeware, zwłaszcza kiedy operator usługi niekoniecznie musi prowadzić działalność przestępczą, a zapewnia jedynie infrastrukturę dla niej.

Zobacz również:

  • Co to jest XSS? Wyjaśnienie na temat ataków typu cross-site scripting
  • Rola Big Techów w obronie cyberprzestrzeni
  • Rosyjskie grupy cyberprzestępców mocno zaniepokojone po nalocie na REvil

Tak jak legalni dostawcy oprogramowania, twórcy i właściciele narzędzi crimeware zapewniają swoim klientom uaktualnianie oprogramowania, jak również wyposażanie ich w wymyślne techniki ataków "antyśledczych" oraz narzędzia do zarządzania i monitorowania sieci gromadzących kody złośliwe.

Finjan rozpoznała także, że dostarczanie i dystrybucja malware także została udoskonalona w celu zapewnienia możliwości dostarczania różnych ich typów w różne regiony geograficzne.

Według prognoz firmy w kolejnej fazie komercjalizacji tych serwisów pojawią się usługi, które zapewnią dane dostosowywane do kryminalnych intencji. Dysponując takimi możliwościami usługi te będą mogły nawet wyeliminować potrzebę logowania się napastnika w celu zarządzania swoim profilem na platformie narzędzi crimeware.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200