Cray zapowiada superkomputer mający wydajność 500 petaflopsów

Najpotężniejszy superkomputer na świecie może obecnie przetwarzać dane z maks. szybkością 125 petaflopsów. Amerykańska firma Cray poinformowała wczoraj, że pracuje nad systemem obliczeniowym, który będzie w stanie przetwarzać dane nawet pięć razy szybciej. Będzie to możliwe dzięki połączeniu w jeden potężny system obliczeniowy wielu autonomicznych jednostek obliczeniowych XC50.

System XC50 ma wydajność jednego petaflopsa. Nietrudno się więc domyśleć, że Cray chce zagregować setki takich systemów, budując w ten sposób superkomputer przetwarzający dane z szybkością dochodzącą do 500 petaflopsów.

Jeśli tak się stanie, amerykański superkomputer ma szansę zająć pierwsze miejsce na liście Top500, na której od kilku brylują chińskie systemy obliczeniowe. Piszemy szansę, gdyż Chińczycy nie zasypują oczywiście gruszek w popiele i pracują również nad kolejnymi superkomputerami, które będą oferować podobną wydajność.

Zobacz również:

Systemy obliczeniowe XC50 bazują na najnowszych rozwiązaniach sprzętowych, takich jak Tesla P100 GPU (wydajne procesory graficzne produkowane przez firmę Nvidia) oraz intelowskich procesorach Xeon oraz Xeon Phi.

XC50 zastąpił w ofercie Cray’a poprzednią konstrukcję, która nosi nazwę XC30. Warto przypomnieć, że w Szwajcarii pracuje obecnie superkomputer Piz Daint, w skład którego wchodzą jednostki XC50. Superkomputer ten zajmuje na najnowszej – opublikowanej na początku tego tygodnia liście Top500 – ósme miejsce.


TOP 200