Cray wkroczył z superkomputerem do chmury

Cray zdecydował się wstawić swój superkomputer Urika-GX do chmury i poszerzył ofertę o rozwiązanie SaaS. Tym razem nie chodzi o Software as a Service, ale o Supercomputing as a Service.

Korporacja dołącza więc jako jeden z ostatnich liczących się na rynku producentów systemów obliczeniowych klasy high-end do grona firm, które zrobiły to wcześniej i udostępniają już takie systemy w postaci chmurowej usługi.

Analitycy są zgodni co do tego, że superkomputer Urika-GX będzie świadczyć swe usługi przede wszystkim instytucjom naukowym, których nie stać na własny sprzęt tej klasy, a uruchamiają aplikacje, które intensywnie przetwarzają dane. Sądzą też, że rynek oferuje tak wiele usług tego typu – żeby tylko wspomnieć Amazon Web Services – iż firmie Cray będzie bardzo trudno utrzymać się na nim, nie mówiąc już zyskach.

Zobacz również:

  • Intel zainwestuje 20 mld dolarów w fabrykę chipów w Ohio
  • Czy możliwa jest dominacja komputerów kwantowych?

Firma zapowiedziała superkomputer Urika-GX rok temu, a jego premiera miała miejsce pod koniec 2016 roku. Jest to system obliczeniowy zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji Big Data i prowadzeniu zaawansowanych obliczeń analitycznych.

Nie zajmuje dużo miejsca, gdyż mieści się w standardowej 19-calowej szafie. Bazuje na intelowskich procesorach Xeon i może zawierać aż 22 TB systemowej pamięci DRAM i w maksymalnej konfiguracji 1728 rdzeni obliczeniowych.

Pracuje szybko również dzięki temu, że oprócz standardowych dysków HD o ogólnej pojemności 192 TB ma dyspozycji również dyski SSD Superkomputer ma do dyspozycji dyski SSD o ogólnej pojemności 35 TB i standardowe dyski twarde o ogólnej pojemności 192 TB.

Ci, którzy chcieliby go mieć do wyłącznej dyspozycji, a nie korzystać z jego chmurowych usług, powinni wiedzieć, że jest dostępny w trzech konfiguracjach. Najmniejszy superkomputer ma 16-cie węzłów, a kolejnych dwóch znajdują się 32 węzły oraz 48 węzłów. Ostatni model bazuje na 18-to rdzeniowych procesorach Broadwell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200