Cray w Redmond

Burton Smith, projektant superkomputerów, od wielu lat związany z firmą Cray, zrezygnował z posady i zasili teraz szeregi pracowników Microsoftu.

Burton Smith był założycielem firmy Tera Computer, która pięć lat temu przejęła od Silicon Graphics firmę Cray Research - producenta superkomputerów. Smith jest pionierem w rozwoju architektury przetwarzania wielowątkowego, dziś stosowanego już powszechnie w komputerach biurkowych. Niestety, komputery jego projektów nie odniosły sukcesu komercyjnego i nie są już oferowane przez Cray. Firma oferuje za to komputery o architekturze wektorowej (zoptymalizowanej do wykonywania działań na dużych macierzach liczbowych) oraz nową serię maszyn zbudowanych na procesorach AMD Opteron.

W nowej firmie Burton Smith będzie pracował z Craigiem Mundie, który wcześniej również zajmował się projektowaniem superkomputerów. Microsoft kilka tygodni temu ogłosił, że zamierza zbudować system dedykowany dla inżynierów i naukowców. Tym właśnie zajmie sie zespół, w którym będzie pracował Smith.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Oficjalna informacja

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200