Corel przejmuje Inprise/Borland

Nowa firma ma się skupić na przyciągnięciu klientów do jej wersji Linuxa, jako godnego konkurenta systemu Windows, a także dystrybucji Linuxa Red Hat.

Corel, producent oprogramowania linuxowego, przejmie firmę Inprise/Borland, producenta narzędzi programistycznych. Wartość transakcji, która zostanie zrealizowana w formie wymiany akcji, jest szacowana na ok. 2,44 mld USD.

Po zakończeniu przejęcia, Inprise/Borland stanie się w pełni zależnym oddziałem Corela, a jej akcjonariusze otrzymają 44% akcji powstałej w ten sposób firmy, która występować będzie pod nazwą Corel. Michael Cowpland, prezes Corela, pozostanie na stanowisku prezesa i dyrektora wykonawczego firmy. Dale Fuller, pełniący obowiązki prezesa Inprise/Borland, stanie na czele rady nadzorczej.

Nowa firma ma skupić swoje działania na przyciągnięciu użytkowników do korzystania z systemu Linux dystrybuowanego przez Corela. Stanie się ona konkurentem nie tylko dla Microsoftu z Windows, ale także dla Red Hat, innego dystrybutora Linuxa, który w listopadzie ub.r. przejął producenta narzędzi Cygnus Solutions.

W ofercie Corela znajdą się kompleksowe rozwiązania linuxowe, w tym pakiety biurowe, narzędzie programistyczne i usługi dla wszystkich głównych platform - poinformowali przedstawiciele firmy. W ubiegłym roku ogólne przychody łączących się firm wyniosły 418 mln USD.

Wcześniej Corel zapowiedział, że w kwietniu br. wprowadzi na rynek pakiet WordPerfect Office 2000 w wersji przeznaczonej dla Linuxa. Produkt ten będzie w pełni kompatybilny z wersja dla Windows i można go będzie instalować na większości dystrybucji Linuxa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200