Corel po polsku i bez komponentów

W kwietniu br. firma wprowadzi do sprzedaży polską wersję Corel DRAW 6.0.

W kwietniu br. firma wprowadzi do sprzedaży polską wersję Corel DRAW 6.0.

W skład zestawu wchodzi kilka aplikacji, jednak zlokalizowany został tylko moduł DRAW. "Jest to zdecydowanie najpopularniejsza aplikacja Corela w Polsce, a jej sprzedaż stanowi około 70% obrotów firmy na tym rynku" - twierdzi Izabela Borczyński z Corel Corp. Program w polskiej wersji językowej będzie sprzedawany po promocyjnej cenie, niższej o ok. 50% od oryginalnej wersji amerykańskiej. Zestaw Corel DRAW 6.0 PL. Nie zawiera wszystkich modułów, które wchodzą w skład wersji amerykańskiej. Zostanie jednak wyposażony dodatkowo w 1000 czcionek, w tym ok. 100 polskich i czcionki Type 1. Zdaniem przedstawicieli firmy, spolszczony produkt będzie skierowany głównie na rynek użytkowników nieprofesjonalnych.

Corel zamierza rozwinąć w Polsce wsparcie techniczne dla swoich produktów. W najbliższym czasie prawdopodobnie we współpracy z wrocławską firmą Magit, dystrybutorem Corela zostanie stworzone Support Center. Oprócz tego powstanie linia telefoniczna bezpłatnej pomocy technicznej.

WordPerfect i komponenty

Firma nie będzie sprzedawać swojego oprogramowania biurowego w formie niezależnych komponentów. Obecny na tegorocznym CeBIT-cie Michael Cowpland, prezes Corel Corporation, zapowiedział, że jego firma zamierza skoncentrować się na tworzeniu gotowych zestawów aplikacji biurowych. "Na komponentach nie można zarobić" - twierdzi Michael Cowpland. Plany sprzedawania elementów SmartSuite, jako zbioru gotowych sterowników OCX, z których klienci będą mogli utworzyć dowolny zestaw aplikacji, zapowiada od końca ub.r. Lotus Development.

W Hanowerze przedstawiciele Corela po raz pierwszy ujawnili wiele informacji dotyczących losu aplikacji biznesowych przejętych od Novella. Edytor WordPerfect już nie będzie sprzedawany jako samodzielna aplikacja. "Celem Corela jest wykorzystanie wiodącej pozycji WordPerfecta na światowym rynku edytorów tekstu dla zdobycia większości udziału w rynku zestawów aplikacji, na którym dominuje na razie Microsoft" - twierdzi Michael Cowpland. Cena 16-bitowego Corel WordPerfect Suite, powstałego głównie wokół przejętych od Novella aplikacji - zdaniem przedstawicieli firmy - będzie konkurencyjna w stosunku do Microsoft Office i Lotus SmartSuite 96. Pełna wersja pakietu na CD ROM będzie dostępna na rynku amerykańskim w już w kwietniu br. w cenie 249 USD. W skład WordPerfect Suite dla Windows 3.x wchodzą edytor WP 6.1, Quattro Pro 6.0, Presentations 3.0, Envoy, CorelFLOW 2, Starfish Software Sidekick i Dashboard, galeria clipartów i zestaw fontów oraz przeglądarka WWW Netscape Navigator. WordPerfect Suite dla Windows zapowiedziana jest na koniec maja lub początek czerwca br. Nie znana jest jeszcze data premiery ani cena lokalnych, w tym również polskiej, wersji zestawu.

W maju br. za 495 USD (cena amerykańska) użytkownicy będą mogli kupić pakiet Corel Office Professional (opis wersji beta w następnym numerze CW). Zestaw będzie się składał, oprócz programów wchodzących w skład WordPerfect Suite, z bazy danych Borland Paradox, Groupwise Novella i InfoCentral. Office Professional dla Windows 95 będzie dostępny od czerwca br. Jak zapewniają przedstawiciele Corela, ma on być dodatkowo wyposażony w nowe narzędzia do obsługi Internetu. Firma obecuje, że latem br. na rynku pojawią się wersje dla Windows NT.

Niezależnie od zestawów aplikacji Corel zamierza sprzedawać od maja br., przejęte od Novella, Quattro Pro i Presentations (oba po 99 USD).

Według zapowiedzi prezesa Corela, firma ma zamiar jeszcze w tym roku sprzedać na świecie 4-5 mln licencji na WordPerfect Suite i 1 mln na Proffesional Office.


TOP 200