Core i7 już w sprzedaży

Kilkuset fanów komputerów osobistych pojawiło się w sobotę w nocy w dzielnicy technologicznej Akihabara w Tokio. Powodem takiego poruszenia była impreza firmy Intel zorganizowana z okazji oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży chipów Core i7.

Procesor o kodowej nazwie Nehalem to następca produkowanych obecnie układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn. Core i7 został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w Szanghaju w kwietniu bieżącego roku na poprzedniej edycji konferencji Intel Developer Forum. Tymczasem w nocy z 15 na 16 listopada rozpoczęła się sprzedaż nowych chipów. Oprócz tego japońscy użytkownicy mogli (o dzień przed resztą świata) zakupić również płyty główne i inne komponenty dostosowane do Core i7.

Core i7 już w sprzedaży

Steve Dallman, przedstawiciel firmy Intel, był bardzo zadowolony że imprezę tego typu udało się zorganizować właśnie w Japonii. "Jest to dla nas niesłychanie ważne, że impreza ta odbywa się właśnie tutaj. Wielu z Was być może o tym nie wie, ale to jest pierwsze miejsce na świecie gdzie można nabyć te mikroprocesory." Dallman zaznaczył również, że Core i7 stanowią ogromny przełom na rynku procesorów. Jego zdaniem, ich skonstruowanie było też ogromnym wyzwaniem dla firmy Intel.

Zobacz również:

  • Pamięć podręczna procesora - rodzaje, zastosowanie i istota

Głównymi odbiorcami nowych chipów mają być osoby zajmujące się obróbką multimediów oraz tych wykonujących bardzo skomplikowane obliczenia na swoim sprzęcie.

Core i7 w testach

Procesory Core i7 bazują na zupełnie nowej architekturze, określanej przez Intela mianem architektury Core czwartej generacji. Modułowa budowa architektury zapewnia konstrukcji dużą elastyczność, zwłaszcza pod względem liczby stosowanych rdzeni. Bez problemu można w niej, w zależności od rynkowych potrzeb wykonać zarówno procesory dwu-, trzy-, cztero-, sześcio- jak i ośmiordzeniowe. Co ważne, wszystkie typy procesorów, niezależnie od liczby rdzeni, będą monolityczne, a nie jak w niektórych czterordzeniowych układach obecnej generacji łączone we wspólnej obudowie. Zobacz, jak procesory wypadły w naszych redakcyjnych testach:

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji.

Więcej w materiale wideo.

Warto przeczytać:

Cooler Master gotowy na Core i7

Gigabyte: mamy trzy płyty dla Core i7

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200