Coraz wydajniejsze serwery kasetowe

HP ProLiant BL

Coraz wydajniejsze serwery kasetowe

HP BL20p G2 Blade Server, BL30p Blade Server, obudowa p-Class Blade

<b>Zalety:</b> duży wybór opcji i duża elastyczność, dobre zarządzanie, łatwa instalacja i konfiguracja

<b>Wady:</b> wrażenie braku spójności

<b>Cena (USD):</b> 21 432 (4x BL30p blade); 30 628 (4xBL20p blade); 10 610 obudowa, zasilanie i pozostałe wyposażenie

Testowany serwer zajmuje wysokość 6U. Redundantny system zasilania wymaga dwóch źródeł napięcia 208 V o wydajności 30 A. Pojedynczy system zasilania zajmuje wysokość 3 jednostek w stelażu i może zasilać kilka całkowicie wypełnionych chassis.

HP oferuje kilka serwerów kasetowych, testowi poddane zostały modele BL20p G2 oraz BL30p. Obydwa modele posiadają dwa procesory Intel Xeon 3 GHz, 2 Gb DRAM oraz umieszczony na płycie dysk. Z siecią SAN mogą się łączyć za pośrednictwem dwukanałowej karty Fibre Channel. Pomijając fakt, że operacje I/O na serwerze BL30p trwały trochę dłużej, oba modele mają podobną wydajność.

Testowana obudowa zawiera dwa przełączniki Gigabit Ethernet. Pozostawione jest również miejsce na dołączenie 10G Ethernet w przyszłości. Serwery mają dostęp do sieci za pośrednictwem przełączników GbE poprzez backplane odbudowy. Przełączniki te nie stanowią wąskiego gardła, a ich zastosowanie zmniejsza ilość kablowych połączeń GbE.

Backplane jest jednym z nielicznych elementów podatnych na awarie - problem ten występuje także u pozostałych producentów.

HP zarządzane jest przez narzędzie zwane Integrated Lights Out Advanced (iLO), stosowane od dawna w serwerach HP/Compaq, łączące systemy poprzez dedykowane porty Ethernet. Mechanizm ten jest rozszerzany na inne produkty serwerowe z linii HP. Nie ma natomiast złącza KVM, a zarządzanie jest możliwe za pomocą aplikacji zdalnej kontroli poprzez Windows Terminal Service.

Podobnie jak w przypadku IBM, dostępna jest przyjazna aplikacja zarządzająca całym stelażem, przedstawiająca w trybie graficznym zainstalowane urządzenia, dostępne opcje, gniazda i porty.

RLX 2800i i 600ex

Coraz wydajniejsze serwery kasetowe

RLX HPC 2800i Blade Server, RLX System 600ex Chassis

<b>Zalety:</b> najlepszy system zarządzania dla systemu Linux, bardzo dobra wydajność

<b>Wady:</b> mniejszy niż u konkurencji stopień integracji urządzeń

<b>Cena (USD):</b> 10 535

RLX korzysta z potrójnego źródła zasilania 208 V/10 A z modułu zasilającego do RLX 600ex chassis. Instalowany może być opcjonalny moduł zarządzający serwerem Control Tower XT. Jest to najlepszy interfejs zarządzania spotykany na platformę Linuksa, który kosztuje jednak dodatkowe 4000 USD.

Konfiguracja startowa chassis może być ustawiana z pomocą wbudowanego wyświetlacza LCD. Każdy serwer RLX 2800i startuje z adresem IP przypisanym do danego gniazda. Dostęp do Control Tower XT uzyskuje się po zalogowaniu przez HTTP. Sprzęt dostarczany jest z Red Hat Linux Advanced Server, jednak podczas instalacji należy podać klucz licencyjny.

W porównaniu z oprogramowaniem zarządzającym serwerami IBM, Control Tower XT wydaje się topornym mechanizmem. Wykrywanie błędów oparte jest na SNMP oraz specyfikacji Intelligent Platform Management Interface. Serwery RLX mogą być również uruchamiane w trybie PXE.

Control Tower XT zarządza każdym serwerem i parametrami chassis. Wstępne informacje wykorzystywane podczas ładowania oprogramowania serwera wprowadzane są do Control Tower XT - nie ma mechanizmu autowykrywania serwerów i ich adresów IP. Serwery komunikują się z serwerem zarządzającym Control Tower XT za pomocą Control Tower Blade Agent, wykorzystując połączenia SSL zestawiane poprzez port Ethernet. Oprogramowanie agenta musi zostać ręcznie aktywowane dla każdego serwera. Do zarządzania musi być wykorzystywana sieć prywatna. Control Tower XT zawiera wbudowany mechanizm zarządzania pamięcią masową Control Tower Storage Manager. Możliwa jest graficzna analiza obciążeń oraz automatyzacja czynności administracyjnych poprzez tworzenie skryptów.


TOP 200