Coraz więcej zastosowań

Statystyki wirtualizacji serwerowej

Rosnący wpływ wirtualizacji serwera dotyczy wszystkich aspektów pracy, włączając wykorzystanie oprogramowania open source. Wg analityków Gartnera, szacunkowo w użyciu jest 5,8 miliona maszyn wirtualnych, lecz do roku 2012 liczba ta wzrośnie do 58 milionów.

Zanim oprogramowanie Blackboard Vista zostało poddane wirtualizacji, działało w oparciu o 40 oddzielnych serwerów aplikacji, uruchamianych na systemach Sun Solaris. Dziś ilość fizycznych serwerów obsługujących aplikację skurczyła się do 5, a wydajność wzrosła czterokrotnie. Wg Michaela Poole'a, "dzięki użyciu Oracle VM do wirtualizacji Blackboard Vista znacząco ograniczyliśmy ilość wykorzystywanych podzespołów, jednocześnie dramatycznie podnosząc wydajność i skalowalność systemu". Przewiduje on, że różnicę w kosztach samego sprzętu można oszacować na 300 tys. USD.

Richard Cote, architekt systemowy oraz czołowy technik Uniwersytetu Stanu Massachusetts uprzedza jednak, że przed rozpoczęciem wdrażania rozwiązań wirtualizacyjnych open source należy zwrócić uwagę na właściwe przygotowanie zespołu z zakresu znajomości systemów Linux/Unix. "Gdybym podejmował decyzję tego typu w małej firmie, mając do dyspozycji jedynie administratorów biegłych w systemach Windows, prawdopodobnie zdecydowałbym się na VMware czy HyperV. Mając pod ręką specjalistów z dziedziny tradycyjnych systemów Unix warto zainteresować się hypervisorem Xen" - mówi Richard Cote.

Także dla małych firm

Wzrost znaczenia wirtualizacji serwerów jest przewidywany w małych i średnich przedsiębiorstwach, w których także open source może zyskać na znaczeniu. Gartner klasyfikuje przedsiębiorstwa jako małe, jeśli zatrudniają od 20 do 99 pracowników i mają obrót mniejszy niż 50 milionów USD w skali roku. Średnie firmy to od 100 do 999 pracowników i obrót z zakresu 50 - 500 milionów USD. "Spodziewamy się wzrostu implementacji wirtualizacji w stopniu przewyższającym całościowy rynek na rok 2012" - twierdzi Alan Dayley.

Nawet firmy, które używają VMware lub HyperV, ciągle mogą znaleźć użyteczne zastosowania dla oprogramowania open source. Interactive One, nowojorski oddział Radio One, zapewnia usługi webowe dla milionów Afroamerykanów. Podzielił swoją infrastrukturę IT na dwie części. Część biurowa wykorzystuje VMware do uruchamiania Microsoft Exchange'a, SharePointa i serwerów plików Windows. Część produkcyjna używa Oracle VM do zasilania swoich stron internetowych. Nicholas Tang, wiceprezes Interactive One, tak mówi o tej decyzji: "Nie byliśmy odpowiednim kandydatem, by stosować zaawansowane funkcje VMware; nasze serwery nie są krytycznie potrzebne, nie muszą też być cały czas dostępne. Nie prowadzimy zaawansowanego zarządzania klastrami ze strony VM". Po przedyskutowaniu możliwości zastosowania VMware w środowisku produkcyjnym firmy, Tang podjął prostą decyzję: "VMware nie sprawdzi się w naszych zastosowaniach lepiej niż Xen. Szybka budowa wirtualnego środowiska i efektywna relokacja zasobów to wszystko, co jest potrzebne, a VMware kosztuje dwa czy trzy razy więcej, niż zapłaciliśmy za Oracle VM".

Od czasu wprowadzania Oracle VM Tang wyłączył 60 serwerów i zrealizował program lepszego wykorzystania zasobów. Wykorzystywane są narzędzia open source, np. Fedora Cobbler - narzędzie wspomagające proces instalacji przez sieć czy cfengine - narzędzie do zarządzania konfiguracją, by wprowadzić więcej funkcjonalności w stworzone środowisko wirtualne.


TOP 200