Coraz więcej zastosowań

Wielu ludzi tak naprawdę nie wie, jak dobrym narzędziem stał się XenServer 5.5 firmy Cirtix". Wolne systemy wirtualizacji mają jeden potężny, potencjalny rynek zbytu: dostawców usług typu cloud computing. "Jeśli jesteś dostawcą dużych usług i tworzysz<<chmurę>>, możesz mieć naprawdę unikalne i specyficzne potrzeby. Możesz chcieć zmodyfikować kod źródłowy, a wtedy skorzystasz z open source" - twierdzi Chen.

Firmy takie jak Amazon.com, które tworzą swoje własne strategie przenoszenia platform obliczeniowych "w chmurę", wirtualizując dosłownie tysiące serwerów w swoich centrach danych, raczej nie będą mogły samodzielnie wytworzyć niezbędnych narzędzi wirtualizacji i zarządzania. Zatem, będą musiały poszukiwać dostawców oferujących niezbędne produkty, ale tańsze od obecnych rozwiązań komercyjnych, posiadające przy tym dobrze przygotowane narzędzia zarządzające, dostosowane do potrzeb operatora cloud. Tak prognozuje Bill Claybrook, kiedyś analityk Aberdeen, obecnie prowadzący własną firmę analityczną New River Marketing Research. Według jego scenariusza, atrakcyjność Cirtiksa wzrośnie. "Citrix jest jedynym z obecnych na rynku, którzy mogą zarobić na usługach prowadzonych <<w chmurze>> poprzez dostarczenie darmowego hypervisora Xen oraz narzędzi do zarządzania nim - za rozsądną cenę" - ocenia Bill Claybrook.

Czy rola Oracle'a wzrośnie?

Pozyskanie przez Oracle Virtual Iron i Sun Microsystems, wraz z ich własnymi technologiami wirtualizacji, można uznać za posunięcia długoterminowe. Podczas gdy większość obserwatorów spodziewa się, że oprogramowanie open source Oracle'a będzie hitem przede wszystkim w istniejących produktach firmy, szeroka baza odbiorców Suna może dać firmie szansę na zaistnienie w dużej liczbie działów IT korporacji. "Oracle prawdopodobnie będzie miał najwięcej istniejących instalacji open source związanych z wirtualizacją niż jakikolwiek inny producent tego typu rozwiązań" - twierdzi Claybrook.

Uniwersytet Stanu Massachusetts używa Oracle VM, ponieważ posiada głównie oprogramowanie tej firmy. "Wybór Oracle VM miał głęboki sens, ponieważ mamy już w użyciu znaczącą ilość programów z tej stajni" - mówi Michael Poole, główny szef technologiczny tego uniwersytetu. Dodaje, że na skutek implementacji VM, uniwersytet zanotował znaczący wzrost wydajności i odpowiednią redukcję wydatków.

Projekt przekształcania infrastruktury do nowego modelu jeszcze trwa. Podczas planowania nowego, głównego datacenter przeanalizowano wiele różnych możliwości i wybrano ustandaryzowany, open source'owy serwer Xen Virtualization z Oracle VM i wsparciem ze strony Oracle Unbreakable Linux. Oracle VM zaczął być implementowany nieco ponad rok temu. Wg Poole’a, do zakończenia projektu (czyli do lata przyszłego roku), uniwersytet zredukuje liczbę fizycznych serwerów z 500 do mniej niż 300. Spodziewa się też zaoszczędzić w ten sposób nawet 100 tys. USD w skali roku, na samym tylko zasilaniu i chłodzeniu instalacji. W planach uniwersytetu jest też całkowite porzucenie VMware na rzecz Oracle VM.

Infrastruktura IT uniwersytetu jest zarządzana i monitorowana za pomocą Oracle Enterprise Manager. Intensywnie używany jest również Oracle PeopleSoft ERP, Oracle Enterprise Linux, Oracle DB, Oracle Real Application Clusters RAC oraz serwery Oracle WebLogic. Wprowadza się też Oracle Business Intelligence Suite i Oracle Identity Management Suite.

Jednym z największych sukcesów Uniwersytetu Stanu Massachusetts do tej pory była wirtualizacja systemu zarządzania nauczaniem Blackboard Vista. Dzięki temu oprogramowaniu kadra akademicka rozsyła materiały, wymienia pocztę elektroniczną i włącza się w dyskusje na żywo, przez Internet, z 63 tysiącami studentów.


TOP 200