Coraz więcej usług przenosi się w chmury

Usług w chmurze wciąż przybywa, za kilka lat jak przewidują analitycy niemal cała informatyka będzie istnieć w modelu usługowym, jednak obecnie nie wypiera jeszcze tradycyjnego IT, ale z nim współistnieje.

Według ostatnich badań IDC rynek chmury w Polsce w 2012 roku wyniósł nieco ponad 66 milionów USD i rósł szybko, aż 25 proc. w skali roku. To dużo w porównaniu z tradycyjnym rynkiem którego wzrost jest ostatnio jednocyfrowy. Jednak mimo burzliwego rozwoju w ciągu najbliższych 5 lat Cloud Computing nie zagrozi jeszcze tradycyjnym modelom zakupu IT, choć jak wynika z prognoz ponad połowa nowych inwestycji w IT będzie związana z modelem chmurowym.

Jak wyliczyli specjaliści z IDC, w ciągu 6 lat niemal 40 proc. danych będzie przechowywanych lub transferowanych przez chmurę, co rodzi nowe wyzwania dla IT, takie m. in. jak prędkość przetwarzania wielkich zbiorów danych. Jeśli chmura ma przejąć obsługę krytycznych dla biznesu aplikacji może to zrobić tylko pod warunkiem bardzo szybkiego przetwarzania danych , prowadzonego w czasie zbliżonym do rzeczywistego.- Firmy stają więc przed wielkim wyzwaniem. Muszą zadbać o odpowiednią prędkość przetwarzania wielkich zbiorów danych. Inaczej decyzje mogą być spóźnione i błędne.- mówi Łukasz Piątkowski, architekt rozwiązań biznesowych i ekspert ds. technologii, SAP Polska

Co wędruje w chmury?

W modelu chmury można wynajmować zarówno elementy infrastruktury (Infrastructure as a Service), aplikacje (Software as a Service), jak i gotowe platformy do testów, czy platformy developerskie do tworzenia oprogramowania etc. (Platform as a Service). Z roku na rok rośnie zwłaszcza zainteresowanie usługami wynajmu infrastruktury (IaaS). Funkcje jakie według IBM są najczęściej przenoszone są do chmury to: komunikacja (18 proc. badanych), pamięć masowa (15 proc.), pakiety biurowe i rozwiązania zwiększające produktywność (13 proc.).Chmura może też dostarczać bardziej zaawansowanych rozwiązań. Z badań przeprowadzonych niedawno przez IBM Center for Applied Insights („Under cloud cover”, październik2013) wynika, że 59 proc. ankietowanych firm w planach ma wykorzystanie chmury do zapewniania dostępu i zarządzania big data.

Jak zintegrować hybrydową informatykę

Rynek Cloud computing jest równo podzielony pomiędzy chmurę publiczna a prywatną. Małe firmy sektora przemysłowego i usług są coraz bardziej zainteresowane rozwiązaniami w chmurze publicznej dążąc do ograniczenia nakładów na technologie nie będące kluczową działalnością firmy. W innych sektorach , takich jak bankowość, obawy o bezpieczeństwo danych i wewnętrzne regulacje spowolnią przejście do chmury publicznej, ale przyczynią się do popularyzacji rozwiązań w modelu chmury prywatnej Rynek chmury prywatnej jest

zdecydowanie zdominowany przez projekty z obszaru infrastruktura jako usługa (IaaS)

stanowiące niemal trzy czwarte tego rynku. Rynek chmury publicznej

to w ponad 65 por. rynek oprogramowania jako usługi. Jak twierdza dostawcy najpopularniejszym modelem będzie jednak jeszcze długo model hybrydowy, gdyż mimo dużego zainteresowania usługami cloud firmy nie długo jeszcze nie przeniosą tam kluczowych obszarów swojego biznesu.

Współistnienie zasobów w chmurze publicznej, prywatnej i on-premise rodzi nowe problemy związane z ich integracją. Coraz większego znaczenia nabiera CSI (Cloud Sernice Integration), Podczas odbywającego się tego roku w Londynie spotkania Gartner Application Architecture, Development & Integration Summit 2013 Massimo Pezzini, wiceprezes i partner w firmie badawczej Gartner przedstawił problemy związane z integracją tradycyjnych środowisk informatycznych w przedsiębiorstwach z usługami, jakie utrzymują one w chmurach. Massimo Pezzini radzi liderom IT objąć spójną strategią całość infrastruktury informatycznej. Jeśli rozwiązania w modelu cloud computing zostaną odseparowane od reszty środowiska IT, bęzdie to źródłem wielu problemów. Kiedy aplikacje są używane zarówno w chmurze jak i w modelu on-premise, nieunikniona jest niespójność, konflikt semantyczny, redundancja i duplikacja danych. Podwyższa to również koszty i rodzi wiele komplikacji technicznych i organizacyjnych. Lekarstwem na te kłopoty jest integracja całej infrastruktury, tej chmurowej i tej posadowionej na własnych serwerach. Służy temu nowa platforma integracyjna dostępna w modelu usługowym - iPaaS (integration platform as a service) adresowana dla zastosowań w chmurze obliczeniowej. Organizacje zainteresują się zastosowaniem iPaaS, ponieważ rozwiązania te są łatwiejsze w użyciu niż tradycyjny middleware, kosztują mniej i pozwalają na integrację w krótszym czasie niż tradycyjne platformy Gartner prognozuje, że do 2016 roku około 35 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw na świecie będzie korzystać z jednej lub więcej ofert iPaaS.

Na ten i inne tematy dyskutować będą uczestnicy debaty "Priorytety 2014", której transmisję będzie można obejrzeć już 16 stycznia 2014 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200