Coraz więcej szkoleń dla profesjonalistów IT

Duże przedsiębiorstwa nastawiają się w tym roku na intensywne zatrudnianie i rozwój umiejętności zespołów IT – wynika z raportu stowarzyszenia branżowego CompTIA.

Coraz więcej szkoleń dla profesjonalistów IT

Zespoły IT radzą sobie z szybkimi zmianami technologicznymi, między innymi dzięki zwiększonej liczbie szkoleń i stałemu rozwijaniu umiejętności.

Siedmiu na dziesięciu ankietowanych specjalistów HR, którzy pracują z personelem IT, stwierdziło, że w nadchodzącym roku p#lanują znacznie zwiększyć wysiłki mające na celu pomoc pracownikom w przekwalifikowaniu się, przy czym większe firmy kładą szczególnie duży nacisk na ten obszar. Prawie 80% specjalistów HR w obszarze IT z dużych organizacji uznało przekwalifikowanie lub podniesienie kwalifikacji za „ważniejsze" w nadchodzącym roku, wobec 68% w firmach średniej wielkości i 52% w mniejszych przedsiębiorstwach.

Zobacz również:

  • Bezpieczeństwo w chmurze – cykl szkoleń
  • EPAM Polska zatrudnia już ponad 5 tys. osób
  • Nowy członek zarządu Microsoft

Według Stephanie Morgan, dyrektor ds. edukacji i technologii informatycznych w CompTIA, te wyniki oznaczają zmianę relacji między pracodawcami i działami IT. Dodaje ona, że pandemia zmusiła firmy do ponownego przemyślenia relacji z pracownikami. „Przedsiębiorstwa zdały sobie sprawę, że muszą mówić o pracownikach jak o ludziach, a nie jak o aktywach" - powiedziała.

Według raportu, większe firmy częściej zgłaszały zamiar zatrudnienia w najbliższym czasie nowych pracowników IT - 74% z nich deklarowało, że planuje w nadchodzącym roku zwiększyć zatrudnienie w obszarze technologii, podczas gdy w mniejszych firmach odsetek ten wynosił mniej niż połowę.

Niektórzy z nowo zatrudnionych mogą potrzebować innych kwalifikacji niż ich poprzednicy, ponieważ firmy kładą większy nacisk na certyfikaty branżowe, a mniejszy na tradycyjne wykształcenie wyższe. Badanie wykazało, że 77% specjalistów HR z branży technologicznej popiera trend odchodzenia od wymogu posiadania dyplomów studiów.

Dzieje się tak po części ze względu na tendencję do zwiększania elastyczności w miejscu pracy oraz koncentrowaniu się na umiejętnościach i wydajności. Coraz częściej okazuje się, że kandydaci bez skończonych studiów mogą odnieść sukces.

Badanie pokazało również, że firmy z branży technologicznej deklarują chęć zwiększenia różnorodności i inicjatyw integracyjnych w ciągu 2021 roku, przy czym prym wiodą tu większe i bardziej znane organizacje. Około dwóch trzecich dużych firm zadeklarowało, że planuje realizować nowe inicjatywy w zakresie różnorodności i integracji, w porównaniu do 47% średnich i 35% mniejszych firm.

„Jest to prawdziwy impuls do działania," powiedziała wiceprezes ds. strategicznych relacji z pracownikami Amy Kardel. „Problem polega na tym, że jeśli nie było to łatwe w dobrych czasach, nie jest to również łatwe w czasie pandemii".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200