Coraz więcej open source w systemach ERP

Rozwijane na licencji open source zintegrowane systemy wspierające zarządzanie działalnością biznesową stosunkowo powoli zdobywają zaufanie przedsiębiorców. Z drugiej strony w rozwój kilku największych rozwiązań tego rodzaju angażuje się coraz większa liczba osób.

Rozwijane w modelu open source rozwiązania klasy ERP to nadal relatywnie niewielka część globalnego rynku takich systemów. Niezależnie od tego koncepcja rozwoju zintegrowanej platformy biznesowej w oparciu o licencję open source zyskuje wielu zwolenników - tak po stronie deweloperów, jak i potencjalnych użytkowników.

Wymowny jest fakt, że trzy na pięć najbardziej aktywnych projektów rozwijanych w ramach najpopularniejszego światowego portalu skupiającego twórców oprogramowania na licencji open source to systemy klasy ERP. Najbardziej aktywnym projektem open source rozwijanym na platformie SourceForge jest obecnie system PostBooks ERP. W pracach nad jego rozwojem regularnie uczestniczy pół tysiąca deweloperów. Swój wkład w tworzenie oprogramowania, którego komercyjna wersja jest oferowana przez firmę xTuple, ma społeczność licząca 25 tys. osób. Przedstawiciele firmy xTuple twierdzą, że wersję instalacyjną systemu pobrano ponad 200 tys. razy. Jednak z komercynej wersji systemu korzysta obecnie tylko ok. 200 firm. Niezależnie od tego kierownictwo xTuple szacuje, że system - lub jego modyfikacje - są wykorzystywane w warunkach produkcyjnych w kilku tysiącach firm z całego świata. System PostBooks jest rozwijany od 2007 roku. Oprogramowanie wspiera m.in. obszary księgowości oraz zarządzania relacjami z klientami i dostawcami. W pewnym stopniu obsługiwane są też procesy produkcji, dystrybucji i sprzedaży. Pod względem funkcjonalności system PostBooks nie odbiega specjalnie od podstawowych możliwości oferowanych przez zamknięte systemy ERP. Oprogramowanie jest obecnie dostępne w siedmiu wersjach językowych. PostBooks ERP jest też jednym z nielicznych w skali rynku ERP systemów działających na platformie MacOS X. Warto dodać, że wersję komercyjną od dostępnej publicznie różni m.in. funkcjonalność i oferowane usługi dodatkowe. Wersja płatna to m.in. rozszerzone mechanizmy MRP oraz funkcjonalności związane z gospodarką magazynową. W pierwszej piątce najbardziej aktywnych projektów znalazł się też system ADempiere ERP Business Suite. Z oficjalnej dokumentacji projektu wynika, że dostępny w 14 wersjach językowych system charakteryzuje się m.in. rozbudowaną obsługą produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw, finansami i sprzedażą. Piątym rozwijanym najbardziej aktywnie projektem jest obecnie system Openbravo ERP. Oprogramowanie wspierające m.in. procesy finansowo-księgowe, działania zakupowe i sprzedażowe oraz obszar zarządzania gospodarką magazynową jest dostępne w 12 wersjach językowych - w tym również w wersji polskojęzycznej.

Łącznie w rozwój tylko tych trzech systemów zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Część z nich to specjaliści z zakresu wdrożeń i rozwoju największych zamkniętych i rozwijanych na zasadach komercyjnych systemów. W pewnym sensie aktywność deweloperów świadczy również o złożoności projektów rozwojowych dotyczących oprogramowania klasy ERP. Systemy te rozwijane są wedle wszystkich obowiązujących na rynku trendów - zyskują m.in. obsługę terminali przenośnych, systemów EDI, czy nowych metodyk zarządzania działalnością firmy. Warto dodać, że przedstawiciele społeczności zaangażowanych w rozwój obu wspomnianych systemów klasy ERP podkreślają, że rozwiązania te są tworzone z myślą o krótkim i łatwym procesie wdrożenia.

W przeszłości wśród wielu przedsiębiorców popularna była opinia, że jeśli system jest za darmo - to trudno, aby wspierał wielomilionowy biznes. Wiele wskazuje na to, że obecnie takie podejście jest coraz rzadziej spotykane, zwłaszcza w obliczu dynamicznego rozwoju całego rynku, jak i nacisków na obniżenie kosztów funkcjonowania środowiska IT. Trudno spodziewać się, żeby tworzone na licencji open source zintegrowane systemy biznesowe w niedalekiej przyszłości odebrały palmę pierwszeństwa dzisiejszym liderom rynku ERP, ale z pewnością jest to dość perspektywiczny segment branży. Praktyka pokazuje również, że tysiące osób zaangażowanych w rozwój projektu open source mogą stanowić zespół wsparcia sprawniejszy od typowej, komercyjnej pomocy technicznej świadczonej przez producenta. "Duża aktywność społeczności zaangażowanej w rozwój systemów ERP tworzonych na zasadach open source to ich niewątpliwa zaleta. W niektórych przypadkach jest to gwarancja czasów odpowiedzi na zgłoszone błędy niedostępnych dla większości komercyjnych rozwiązań tej klasy" - mówi Ray Wang, analityk firmy Altimeter Group. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia mniejszych przedsiębiorstw. Licencja open source otwiera również szerokie pole do popisu dla firm wdrożeniowych oraz dostawców dedykowanych rozwiązań branżowych.

Przeczytaj też:

W biurze, w szpitalu, na budowie...

Wdrożenia ERP - drogie, opóźnione i ...

Jaka jest główna przyczyna porażki wdrożenia?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200