Coraz więcej komórek

Sześć na dziesięć osób na świecie ma telefon komórkowy. Z raportu International Telecommunication Union wynika, że telefonia mobilna to technologia komunikacyjna wybierana najchętniej zwłaszcza w ubogich krajach.

Do końca 2008 roku na całym świecie było ok. 4,1 mld subskrybentów usług telefonii komórkowej. Dla porównania, w 2002 roku było ich ok. miliarda - wynika z danych International Telecommunication Union.

Liczba abonentów telefonii stacjonarnej rosła w tym czasie w znacznie wolniejszym tempie - z miliarda do 1,27 miliarda.

Zobacz również:

  • Czy sztuczna inteligencja zadomowi się w Twoim kanale informacyjnym?
  • Smartfony Huawei otrzymają 5G i eSIM dzięki dodatkowemu etui
  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink

Około dwóch trzecich wszystkich światowych telefonów komórkowych działa w krajach rozwijających się, a jeszcze w 2002 roku zaledwie co drugi abonament należał do tych krajów.

Tzw. podział cyfrowy między bogatymi a biednymi krajami pozostał niezmieniony między 2002 a 2007 rokiem.

W porównaniu z rokiem 2002 znacząco wzrosła też liczba światowych internautów - w 2008 r. z globalnej sieci korzystało 23% populacji, z porównaniu z 11% w 2002 rokiem. Ubogie kraje nadal są w tyle - jedynie 1 na 20 osób w Afryce w 2007 roku miała dostęp do internetu. Ok. 20% gospodarstw domowych w zamożnych krajach ma stały dostęp szerokopasmowy do Internetu, a globalnie - jedno na 20 gospodarstw domowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200