Coraz więcej firm przenosi zaawansowane obciążenia do chmury

Zaufanie do chmury rośnie. Coraz więcej firmy zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia chmura - wynika z raportu Denodo.

Zaufanie do chmury rośnie / Fot. Unsplash.com

Zaufanie do chmury rośnie / Fot. Unsplash.com

Denodo to firma zajmująca się wirtualizacją danych. Przeprowadziła ankietę wśród 150 specjalistów ds. IT i biznesu z całego świata, w ramach tworzenia raportu "Global Cloud Survey 2021". Okazało się, że odsetek firm przenoszących zaawansowane obciążenia (ang. workloads) do chmury wzrósł o 25%, z 15,48% w 2020 r., do 19,59% w tym roku. Jeśli zaś chodzi o to, co wstrzymuje firmy przed przesiadką do chmury, najczęściej są to obawy związane z bezpieczeństwem oraz brak umiejętności.

Narzędzia: Darmowe VPN

Zobacz również:

  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia
  • Sektor energetyczny zwiększy wydatki na chmurę
  • HPE rozwija europejskie centrum R&D

Denodo podaje, że najwięcej osób wskazuje na wdrożenia Amazon AWS i Microsoft Azure, choć Google Cloud Platform "powoli nadrabia zaległości". Autorzy raportu dodają, że wiele firm dopiero teraz stawia pierwsze kroki w chmurze, głównie korzystając z platform handlowych. Te oferują różne zachęty, np. niskie początkowe inwestycje. Aż 35% ankietowanych wskazało, że relatywnie niska cena za dostęp do wielu przydatnych funkcji i nowoczesnych technologii jest głównym powodem, przez który decydują się na rozwiązania chmurowe. Kolejne 25% stwierdziło, że chmura pozwala na zminimalizowanie zależności od własnego działu IT - wiele organizacji nie ma odpowiednio dużego IT i szuka rozwiązań, które odciążą pracowników. Motywacją dla firm jest również unikanie długoterminowego zobowiązania, jak ma to miejsce z zakupem i stworzeniem własnej infrastruktury.

Do czego używamy chmury?

Ze wszystkich przypadków użycia, ankietowani najczęściej wskazywali analitykę, a także sztuczną inteligencję i machine learning. W takich zastosowaniach chmura sprawdza się świetnie. Jak podają autorzy raportu, procesy IT stają się coraz bardziej zautomatyzowane dzięki mikrousługom i kontenerom. Docker jest obecnie używany do automatyzacji i przenoszenia przez połowę ankietowanych organizacji, podczas gdy Kubernetes zyskuje coraz większą popularność.

Sprawdź: DuckDuckGo

Jeśli chodzi o same wdrożenia, najczęściej wskazywane podejście to hybrid cloud (35% ankietowanych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200