Coraz więcej firm korzysta z przetwarzania w chmurze

Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze jest coraz popularniejsze - tak wynika z najnowszego raportu przedstawionego przez Mimecast. Barierami wzrostu są obawy o bezpieczeństwo, ale 57 proc. ankietowych użytkowników aplikacji w chmurze uważa, że przejście na tę technologię poprawiło poziom bezpieczeństwa.

Według badania Mimecast Cloud Adoption Survey 51 proc. przedsiębiorstw korzysta z jakiejś formy przetwarzania danych w chmurze. Raport informuje też, że 66 proc. firm rozważa adaptację technologii .

Przedsiębiorstwa, które korzystają z przetwarzania w chmurze są z tego bardzo zadowolone: 74 proc. użytkowników stwierdziło, że lepiej wykorzystuje zasoby, 73 proc. udało się zredukować koszty infrastruktury, a 72 proc. zadeklarowało, że wzrosła satysfakcja użytkowników.

Zobacz również:

Użytkownicy zauważają też wady tych rozwiązań: 62 proc. respondentów stwierdziło, że przechowywanie danych na zewnątrz jest ryzykowne i mimo że satysfakcja użytkowników wzrosła, 74 proc. ankietowanych stwierdziło, że wdrożone rozwiązanie jest kompromisem między kosztami a bezpieczeństwem IT. Według raportu 54 proc. badanych uważa, że potencjalne zyski z korzystania usług w chmurze są przereklamowane przez sektor IT.

Nie jest zaskoczeniem, że wśród firm korzystających z cloud computingu najpopularniejszymi usługami są: poczta elektroniczna, składowanie danych i aplikacje związane z bezpieczeństwem. Rodzaj usługi w chmurze zależy od wielkości przedsiębiorstwa: mniejsze organizacje wybierają aplikacje związane z bezpieczeństwem, a duże firmy decydują się na składowanie danych w chmurze.

-Wspaniale jest widzieć, że cloud computing przyjmuje się w większości organizacji - mówi Peter Bauer, prezes firmy Mimecast - Fakt, że ponad połowa firm korzysta z aplikacji w chmurze, zachęca branżę do wprowadzania innowacji w celu uzyskania lepszych rezultatów, zwiększenia niezawodności i większej kontroli nad własnymi danymi.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200