Coraz więcej PDA sterowanych Linuksem

Linux powoli toruje sobie drogę na rynek PDA przy wsparciu kilku firm produkujących handheldy, deklarujących poparcie dla systemu operacyjnego open source.

Linux powoli toruje sobie drogę na rynek PDA przy wsparciu kilku firm produkujących handheldy, deklarujących poparcie dla systemu operacyjnego open source.

Firma Lineo, dostawca oprogramowania dla urządzeń mobilnych, jest optymistyczna zarówno w kwestii perspektyw systemu operacyjnego , jak i urządzeń naręcznych sterowanych tym systemem.

Firma jest nowa na tym rynku, gdzie ustaloną pozycję mają systemy operacyjne gigantów, takich jak Palm czy Microsoft. Jednak przedstawiciele firmy uważają że ma bardzo dużą szansę właśnie na rynku PDA, wbrew szacunkom Gartnera, określającym udział Linuxa w tym segmencie na 0,2% w 2001 r. (całkowita liczba użytkowników 13,11 mln). Firma uważa, że przewaga Linuksa leży w niskich kosztach i jego elastyczności.

Lineo specjalizuje się w zagnieżdżanych aplikacjach Linuksa i stworzyła już szereg interfejsów programowych specjalnie dla środowiska palmtopów. Produkt o nazwie Embedix Plus PDA zawiera system operacyjny Linux, wirtualną maszynę Javy firmy Insignia, oprogramowanie zarządzające informacja osobistą firmy Qtopia i przeglądarkę Opera, a także edytor tekstowy i asortyment różnych utility oraz narzędzi multimedialnych.

Według Lineo cena linuxowego środowiska operacyjnego to jedna trzecia ceny . Ta cecha miała zapewne decydujące znaczenie dla Sharpa, który zaangażował się w urządzenie naręczne (oparte na Linuksie) o nazwie Zaurus SL-5500. Także singapurska firma Jesons Informant projektuje PDA sterowane Linuksem o nazwie Kaii.

Jednakże aby Linux na PDA zaczął odgrywać istotną rolę, ciągle jeszcze jest bardzo dużo do zrobienia. Jedną z podstawowych spraw jest dostępność oprogramowania dostawców niezależnych. Palm dysponuje ponad 10 000 programów, w tysiącach pozycji liczone jest też oprogramowanie dla urządzeń typu Pocket PC.

W opinii Gartnera Linux na PDA będzie odgrywał jedynie "niszową" rolę na rynku, ponieważ dominacja Windows CE i Palma jest zbyt wielka, co pociąga za sobą małą skłonność projektantów do tworzenia oprogramowania na inne platformy operacyjne.


TOP 200