Coraz więcej Neostrady

Telekomunikacja Polska SA planuje po wakacjach udostępnienie usługi szybkiego i stałego dostępu do Internetu - Neostrada - w 12 kolejnych miastach Polski.

Telekomunikacja Polska SA poinformowała o zwiększeniu zasięgu usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu pod nazwą Neostrada. Dotychczas była ona dostępna tylko w wybranych centralach telefonicznych stolicy. Od września ma objąć zasięgiem całą Warszawę, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rybnik, Szczecin, Toruń i Wrocław.

Neostrada to stosunkowo nowa, dostępna dopiero od lutego 2001 r., usługa TP SA, oparta na technologii ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - asymetryczne cyfrowe łącze abonenckie). Technologia ta umożliwia użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu poprzez zwykłą linię telefoniczną. Modem ADSL i splitter (separator), zainstalowane u użytkownika Neostrady, oddzielają analogowy sygnał głosowy, przesyłany na niższej częstotliwości pasma, od danych, do przesyłu których wykorzystuje się wyższe częstotliwości. Dzięki temu użytkownik może jednocześnie korzystać z Internetu i telefonu. Pozwala to łączyć się z Internetem 35 razy szybciej niż przez standardowy modem analogowy.

Zobacz również:

Neostrada pozwala na przesył danych do klienta z szybkością do 2 Mb/s. Kanał zwrotny jest wolniejszy - do 64 Kb/s. Instalacja usługi kosztuje 100 zł z VAT w przypadku najwolniejszej opcji (256 Kb/s), zaś w przypadku łącza o najwyższej przepustowości (2 Mb/s) - 700 zł. Wysokość miesięcznej opłaty abonamentowej wynosi od 300 do 1500 zł w zależności od przepustowości. Na razie TP SA nie informuje o ewentualnej obniżce tych cen.

Więcej informacji:

http://www.neostrada.pl