Coraz więcej Amerykanów online

Wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych jest już 104 mln internautów, co oznacza, że z sieci korzysta już 56% tamtejszej populacji.

Liczba dorosłych Amerykanów korzystających z Internetu osiągnęła w ub.r. poziom 104 mln, co oznacza, że z sieci korzysta już 56% tamtejszej populacji - wynika z badania przeprowadzonego przez Pew Internet & American Life Project. Organizacja ta, nie działająca na zasadach komercyjnych, analizuje wykorzystanie i zwyczaje użytkowników Internetu od marca ub.r. W swoim badaniu, które objęło ok. 3,5 tys. osób, uwzględniła różne sposoby uzyskania dostępu do Internetu, w tym dostęp z domu, pracy, w kawiarniach internetowych i np. bibliotekach.

Z badania wynika, że w ciągu drugiej połowy roku 2000 w Stanach Zjednoczonych przybyło ok. 16 mln nowych internautów. Ponadto 73% populacji dzieci i amerykańskiej młodzieży, w wieku 12-17 lat, ma dostęp do Internetu. Wśród młodszych dzieci współczynnik ten wynosi 29%.

Zobacz również:

  • Apple świętuje w Chinach - iPhone 13 sukcesem rok po premierze
  • Google Meet stawia na większe możliwości streamingu

Badanie wykazało także, że korzystanie z Internetu jest ściśle powiązane z zamożnością użytkowników. Jedynie 38% najbiedniejszych rodzin amerykańskich, których roczne dochody nie przekraczają 30 tys. USD, ma dostęp do Internetu. Tymczasem wśród gospodarstw domowych o dochodach rzędu 75 tys. USD lub większych dostęp do Internetu ma 82%.

Korzystanie z zasobów online mniejsze jest również wśród osób starszych, które przekroczyły 65. rok życia. Z Internetu korzysta jedynie 15% takich ludzi, podczas gdy w przypadku Amerykanów w wieku 18-29 lat, współczynnik ten wynosi 75%.

Analitycy z Pew Internet & American Life Project twierdzą, że najpopularniejszą usługą internetową pozostaje poczta elektroniczna, z której korzysta 93% amerykańskich internautów. Ponadto w sieci szukają oni głównie informacji związanych z ich hobby, przeglądają strony WWW dla zabawy lub w poszukiwaniu najświeższych wiadomości.

Wzrosła też liczba Amerykanów korzystających z handlu elektronicznego. Zakupy online w II poł. robiło już 52% internautów, podczas gdy w pierwszej połowie 2000 r. - 46%.

Badanie wykazało też rosnącą tendencję w korzystaniu z Internetu przez kobiety i Afroamerykanów. Wśród amerykańskich internautów kobiety obecnie stanowią 50,6%, a mężczyźni 49,4%. Analitycy utrzymują, że jest to bezpośrednio związane z demografią - w USA jest po prostu więcej kobiet niż mężczyzn.

***

IDC: Szwecja wciąż jest najbardziej zinformatyzowanym społeczeństwem świata

Zakończyło się II Badanie Polskich Użytkowników Sieci Internet

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200