Coraz węższa konkurencja

Nowe serwery Sun Netra X1 o wysokości 1U mają konkurować z tanimi serwerami Intela.

Nowe serwery Sun Netra X1 o wysokości 1U mają konkurować z tanimi serwerami Intela.

Firma Sun Microsystems przedstawiła pierwsze produkty, będące wynikiem przejęcia we wrześniu ub.r. Cobalt Networks (za 2 mld USD), producenta dedykowanych serwerów internetowych. Zaprezentowała również nowe serwery Netra o wysokości 1U, przeznaczone do zastosowań internetowych i telekomunikacyjnych. Ich najważniejszą cechą jest niska cena. Jednoprocesorowa Netra X1 kosztuje mniej niż 1000 USD, co pozwala Sunowi pozycjonować to rozwiązanie jako bezpośrednią konkurencję nawet dla serwerów intelowskich z tzw. dolnej półki.

Wysokość 1U

Sun wprowadza na rynek dwa nowe serwery. Tania Netra X1 jest wyposażona w jeden procesor UltraSPARC IIe 400 MHz, 128 MB RAM (maksymalnie 1 GB) i jeden dysk twardy o pojemności 20 GB pracujący w technologii IDE (łącznie może obsłu- żyć dwa takie dyski). Urządzenie ma wy-sokość 1U, jest wyposażone w dwa porty Fast Ethernet, pracuje pod kontrolą systemu Solaris 8 i kosztuje 995 USD.

Znacznie bardziej zaawansowany serwer Netra T1 AC200 jest następcą serwera Netra t1, przeznaczonego do pracy w wymagającym środowisku telekomu-nikacyjnym (serwer spełnia standardy NEBS Level 3). Obsłu-guje dwukrotnie większą pamięć niż poprzednik (do 2 GB), jest wyposażony w procesor UltraSPARC IIe 500MHz, dysk 18 GB z inter- fejsem SCSI, pracujący w trybie hot-plug (maksymalnie wewnątrz serwera można zainstalować 2 takie dyski) oraz jedno 32-bitowe, pełnowymiarowe gniazdo PCI. Oficjalna premiera rynkowa serwera jest zapowiadana na 6 lutego br. Urządzenie ma kosztować ponad 3000 USD. Zarówno Netra X1, jak i Netra T1 jest dostarczana w obudowie o wysokości 1U, przeznaczonej do instalacji w szafie przemysłowej.

Uzupełnieniem nowych serwerów jest urządzenie Netra E1 System Expander, które w obudowie o wysokości 1U umożliwia instalację 4 kart PCI. Urządzenie to będzie współpracować z serwerami Netra T1, Netra t1400/1405 i Netra t1120/1125. Jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowań telekomunikacyjnych, co wymaga instalacji w serwerach dodatkowych kart PCI wspomagających takie aplikacje, jak CTI, VoIP, przełączniki SoftSwitch czy też rozwiązania klastrowe.

Urządzenie trafi do sprzedaży na początku marca br., a jego cena ma wynieść ok. 1600 USD.

Gotowy serwer

Sun wprowadzi również dwa nowe dedykowane serwery internetowe: Cobalt RaQ 4 i Cobalt RaQ XTR. Działają one z wykorzystaniem specjalnie zmodyfikowanej wersji Linuxa 2.2 z oprogramowaniem serwera WWW - Apache. Oba urządzenia umożliwiają obsługę stron WWW (wiele wirtualnych serwisów na jednym serwerze), serwisów FTP, poczty elektronicznej i serwisu DNS. Użytkownicy mogą na nich umieszczać skrypty CGI, Perl i PHP, a także ASP (obsługiwane przez oprogramowanie ChiliSoft ASP). Mogą również korzystać z wbudowanej bazy danych Interbase 6 SQL oraz dodatkowo, w przypadku urządzenia RaQ XTR, z bazy PostgreSQL.

RaQ 4 może być wyposażony maksymalnie w 512 MB RAM i dwa dyski twarde IDE, które mogą pracować w konfiguracji RAID 1. Jego głównym elementem jest procesor Intela o częstotliwości 450 MHz.

RaQ XTR wyposażono w procesor Pentium III 733 lub 933 MHz, do 2 GB RAM oraz 4 dyski IDE, które mogą pracować w konfiguracji RAID 0, 1 i 5. Poza skalowaniem, serwer ten od RaQ 4 odróżnia możliwość dostępu do poczty elektronicznej za pośrednictwem przeglądarki internetowej (przez aplikację Cobalt WebMail), a nie tylko z wykorzystaniem protokołów SMTP, IMAP4, POP3 i APOP.

Zarządzanie pracą obu urządzeń odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej. W ten sam sposób można również monitorować ich wydajność, zarządzać dostępnym pasmem sieciowym itp. Oba urządzenia obsługują szyfrowanie SSL z wykorzystaniem klucza 128-bitowego, ale tylko na potrzeby bezpiecznego zarządzania ich pracą. Oba są wyposażone w dwa gniazda Fast Ethernet.

Cobalt RaQ 4 ma być dostępny na rynku od lutego br. w cenie ponad 1800 USD, a Cobalt RaQ XTR - od 2500 USD.


TOP 200