Coraz szybsze PCI

Nowe rozwiązania dwukrotnie zwiększą przepustowość szyn PCI.

Nowe rozwiązania dwukrotnie zwiększą przepustowość szyn PCI.

Wraz z wprowadzaniem na rynek nowych, szybko pracujących procesorów RISC i Pentium Pro, wielu producentów systemów komputerowych i układów wspomagających pracę jednostek CPU pracuje nad kolejnymi wersjami szyny danych standardu PCI. Dzięki zastosowaniu nowej architektury, szyna PCI będzie przesyłać dane dwa razy szybciej niż stosowane obecnie konstrukcje. Najnowsze magistrale tego standardu mają mieć przepustowość rzędu 267 MBps.

Wiadomo już, że wiele firm komputerowych przymierza się do wprowadzenia do swoich produktów 64-bitowych układów, bazujących na architekturze PCI i wspierających pracę procesorów Pentium Pro, PowerPC, MIPS, Cyrix 6x86 i 7x86.

Pierwsze - oparte na ich pracy - systemy mają być zaprezentowane jesienią br. (listopad - Las Vegas) na targach Comdex. Oczekuje się, że przedstawią je: IBM, Digital Equipment Corp. i Apple Inc. Wiadomo też, że choć Intel twierdzi, iż rynek nie jest jeszcze przygotowany na wprowadzenie 64-bitowych układów PCI i promuje alternatywne rozwiązanie - układy architektury AGP (Accelerated Graphics Port), zaprojektowane z myślą o wspomaganiu szybko pracujących szyn PCI, to najprawdopodobniej dostrzega jednak korzyści, jakie może przynieść tandem składający się z 64-bitowego zestawu PCI oraz procesora Pentium Pro i zmieni swoją taktykę. Jeden z producentów systemów komputerowych skomentował to następująco: "Szyny PCI pracują jeszcze na tyle szybko, że nie spowalniają pracy systemów. Jednak po wprowadzeniu do systemów komputerowych procesorów nowej generacji sytuacja zmieni się".

Digital oferuje już 64-bitowe układy PCI, które wspomagają pracę procesorów linii Alpha RISC, taktowanych zegarem 400 MHz. Oczekuje się, że pierwsze procesory PowerPC i Pentium Pro pracujące z podobną szybkością wejdą na rynek wiosną 1997 roku. Producentami, którzy zamierzają podjąć produkcję 64-bitowych układów PCI, są: IBM Microelectronics, Motorola, VLSI Technology Inc. oraz dwie firmy tajwańskie - United Microelectronics Corp. i Winbond Electronics Corp.

Producenci sprzętu obsługującego grafikę komputerową (w tym S3 Inc. i 3Dlabs Inc.) pracują już też intensywnie nad wykorzystaniem nowej, 64-bitowej architektury PCI do szybszego przetwarzania danych wideo.

Jest bardzo prawdopodobne, iż wprowadzenie 64-bitowych układów PCI zakończy wreszcie trwające już od dłuższego czasu przepychanki między producentami sprzętu komputerowego i przyczyni się do zaakceptowania przez cały przemysł elektroniczny jednego standardu architektury urządzeń I/O. Intel, który jest twórcą magistrali PCI, opracował interfejs Accelerated Graphics Port z myślą o budowaniu tanich układów graficznych. Firma miała nadzieję, że standard ten pozwoli jej, przynajmniej na jakiś czas, zdobyć przewagę nad systemami wykorzystującymi procesory RISC. Do zwolnienia tempa prac nad skonstruowaniem 64-bitowych układów PCI przyczyniły się też kwestie techniczne. Chodzi tu mianowicie o to, że układy takie muszą mieć więcej wyprowadzeń (nóżek), co z jednej strony zwiększa cenę produktu, a z drugiej stwarza problemy z zapewnieniem wstecznej zgodności, a nie są to kwestie łatwe do rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200