Coraz szybciej przez sieci 3G

Firmy Sprint oraz Lucent Technologies przeprowadziły próbę szybkiego łącza radiowego w technologii 3G, osiągając bezprzewodowy przekaz transmisji danych z szybkością 2,4 Mb/s.

Firmy Sprint oraz Lucent Technologies przeprowadziły próbę szybkiego łącza radiowego w technologii 3G, osiągając bezprzewodowy przekaz transmisji danych z szybkością 2,4 Mb/s.

Połączenie zestawiono 5 kwietnia 2001 w laboratorium firmy Sprint w Lenexa w Kanadzie, z zastosowaniem nowego protokołu cdma2000 1xEV-DO (1x Evolution-Data Only). Ta trzecia generacja technologii zwielokrotnienia z podziałem kodowym CDMA (Code Division Multiple Access) umożliwia transmisję danych z szybkością 165-krotnie szybszą od aktualnie stosowanych do transmisji głosu i danych w sieciach bezprzewodowych. Nadaje się więc do przesyłania i odtwarzania plików wideo z pełnym ruchem obrazu i przekazów audio za pośrednictwem telefonów komórkowych trzeciej generacji.

Przy tak dużych prędkościach dostępnych w sieci Sprint indywidualni klienci sieci komórkowych będą mogli w przyszłości słuchać muzyki bezpośrednio z Internetu lub bezprzewodowo wysyłać zdjęcia z różnych miejsc natychmiast po utrwaleniu widoku. Dla klientów biznesowych nowy protokół otwiera możliwość przesyłania załączników e-mailowych bez ograniczania ich pojemności, przy użyciu bezprzewodowych modemów instalowanych w komputerach przenośnych – bez konieczności korzystania z publicznych automatów telefonicznych lub drogich połączeń hotelowych.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat podwyższona szybkość przesyłania danych zmieni sposób dotychczasowego korzystania z usług telekomunikacji bezprzewodowej i zdominuje funkcje telefonów komórkowych do przesyłania danych, a nie jak dotąd prawie wyłącznie do prowadzenia rozmów.

Do prób wykorzystywane są stacja bazowe CDMA Flexent Lucenta oraz obsługujące technologię 1xEV-DO urządzenia testowe firmy Qualcomm. Lucent przewiduje, że stacje bazowe CDMA2000 1xEV-DO będą dostępne do celów komercyjnych w 2002 r. Wdrożenie nowej technologii do sieci bezprzewodowej Sprint spodziewane jest najpóźniej w 2003 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200