Coraz niższa kultura korzystania z urządzeń mobilnych

Ludzie coraz częściej rozmawiają i piszą wiadomości podczas prowadzenia samochodu lub w różnych miejscach publicznych. Niewłaściwe zachowanie jest powszechne i coraz gorsze, a nowi użytkownicy smartfonów i innych urządzeń mobilnych pojawiają się jak grzyby po deszczu.

Badania wykonane przez firmę Ipsos wśród dorosłych Amerykanów pokazują, że 75 proc. z 2 000 badanych zauważyło pogorszenie się manier korzystania z urządzeń mobilnych w stosunku do 2009 roku. Ponad 90 proc. powiedziało, że na własne oczy widzieli niewłaściwe zachowania - od pisania wiadomości podczas prowadzenia auta lub chodzenia po rozmawianie przez telefon w publicznej toalety.

Około 19 proc. respondentów przyznało, że sami mają złe nawyki związane z urządzeniami mobilnymi, ale nadal je praktykują, gdyż inni robią tak samo. Badania, sponsorowane przez Intela, zostały przeprowadzone między 10 grudnia 2010 a 5 stycznia 2011.

Zobacz również:

  • SMS vs RCS vs iMessage - jakie są najważniejsze różnice?

Intel bada wykorzystywanie technologii mobilnych

Intel, którego procesory używane są w urządzeniach mobilnych, powiedział, że sondaż ten jest częścią prac badawczych na temat używania przez ludzi nowoczesnych technologii. Mają one wspierać innowacje. Firma sponsorowała przeprowadzenie podobnego sondażu w roku 2009.

Genevieve Bell, która zajmuje się ludzkimi interakcjami i doznaniami w Intel Labs, zauważyła, że ponieważ mobilna technologia jest ciągle dość nowa, to nie jest zaskoczeniem, że ludzie stale borykają się z tym, jak najlepiej włączyć te urządzenia do swojego życia.

Nowe cyfrowe technologie stają się podstawowym elementem życia konsumentów, ale nie wypracowaliśmy jeszcze dla siebie, naszych rodzin, wspólnot i społeczeństw, jakie zachowania są właściwe i czego należy oczekiwać - dodała Bell.

Badania wykazały, że:

  • Dorośli Amerykanie widzą codziennie około pięciu wykroczeń związanych z urządzeniami mobilnymi, włączając w to ich użycie podczas prowadzenia samochodu i głośne rozmowy przez telefon w miejscach publicznych
  • Jeden na pięciu dorosłych przyznaje, że sprawdza urządzenia mobilne przed wstaniem rano z łóżka
  • Spośród 91 proc. respondentów, którzy widzieli wykroczenie, 56 proc. zaobserwowało kierowcę samochodu korzystającego z urządzenia mobilnego, 48 proc. osoby używające tych urządzeń w toalecie, 32 proc. widziało korzystanie z nich w kinach, a 9 proc. przez ludzi w czasie miesiąca miodowego
  • Prawie 25 proc. dorosłych Amerykanów podaje, że widziało, jak ludzie używali laptopów w czasie prowadzenia samochodu

Sondaż ten porusza temat podniesiony niedawno, na Mobile Word Congress w Barcelonie, przez pewne wpływowe osoby związane z branżą mobilnej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200