Coraz mniej serwerów, coraz więcej chmury

Według IDC, szefowie IT coraz szybciej przesiadają się do chmury obliczeniowej. Juz w przyszłym roku między 25-30% wszystkich sprzedanych serwerów trafi nie do korporacyjnych serwerowni, ale do dostawców usług chmurowych. Trend ma nie zwalniać przynajmniej do 2017 roku. Wtedy, według analityków IDC prawie połowa (45%) serwerów, opuszczających fabryki, zasilać będzie chmurę.

Frnak Gens z IDC tłumaczy to przewartościowanie faktem, że coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usługi SaaS. To dlatego coraz więcej serwerów trafia do dostawców chmury. To, że przedsiębiorstwa kupują coraz mniej szaf nie oznacza bowiem że zmniejszają zapotrzebowanie na usługi typu cloud. Zwyczajnie, szukając oszczędności przenoszą punkt ciężkości z własnego zaplecza na firmy zewnętrzne.

Co więcej, postawienie własnych serwerów nie jest już w ogóle scenariuszem, który niejako z definicji rozpatrują nowo powstające spółki. Nie do końca chodzi tu też o sam fakt utrzymania infrastruktury IT, w rozumieniu - postawienie serwerowni, szaf, zakup oprogramowania i utrzymanie działu IT. Za przejściem do chmury lub rozpoczęciem od niej przemawia też bogactwo cloudowych aplikacji - ilość, jakość i cena. Czemu więc wszyscy nie przechodzą na usługi chmurowe? Ponieważ, jak podkreślają to sami zainteresowani - SaaS nie zrobi wszystkiego za dział IT i nie jest w stanie wszystkiego zastąpić. Platforma ma więc swoje ograniczenia. No i dochodzi jeszcze sprawa strategicznych zasobów firmy. Jeśli dysponuje takimi, zawsze warto trzymać je u siebie. Na wszelki wypadek.

Zobacz również:

  • Testy penetracyjne systemów IT - czy warto w nie zainwestować?
  • Sztuczna inteligencja Google’a w biurze podróży
  • Rynek smartfonów nadal bez fajerwerków

Z drugiej strony dostawcy chmury nie dysponują nieograniczoną powierzchnią. Stąd drugi trend, inwestowania w gęstsze i bardziej pojemne serwery, najchętniej w ODM projektowane specjalnie z myślą o pracy w systemach chmurowych. Ten z kolei pociąga za sobą raczej niepewną przyszłość jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych maszyn. Już teraz spadek zainteresowania serwerami szacuje się na 3,5%.

Niestety, IDC nie pokusiło się o zaprezentowanie horyzontu czasowego dla scenariusza 10%-90%, kiedy na utrzymanie własnego zaplecza pozwalały będą sobie tylko największe firmy, operujące na bardzo wrażliwych danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200