Coraz bliżej rekordu sprzedaży komórek

Według danych IDC w III kw. br. nowych nabywców znalazło 254,9 mln sztuk telefonów komórkowych, o 21 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Dla pięciu największych dostawców przełożyło się to na rekordowe wyniki sprzedaży.

Jak zaznaczają analitycy IDC kolejny kwartał z tak wysokim popytem na telefony komórkowe znacznie zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży ponad miliarda sztuk tych urządzeń. (taka liczba była prognozowana na ten rok przez ekspertów). Tym bardziej, że najwięksi producenci nieustannie wprowadzają na rynek nowe modele swoich telefonów oraz nadal inwestują duże środki w agresywne kampanie marketingowe.

Liderem wśród dostawców pozostaje w dalszym ciągu fińska Nokia, która dodatkowo umocniła się na rynku, odnotowując rekordową liczbę sprzedanych telefonów - 88,5 mln (bijąc poprzedni najwyższy wynik o 4,8 mln). Dwucyfrowy wzrost sprzedaży koncern uzyskał w Europie, regionie Azji-Pacyfiku, Północnej Ameryce i Chinach. Nokia pozostaje także jednym z głównych producentów telefonów komórkowych na rynkach wschodzących, dostarczając na nie urządzenia najprostsze i jednocześnie najtańsze.

Sprzedaż telefonów komórkowych na świecie - III kw. 2006 r.

Sprzedaż telefonów komórkowych na świecie - III kw. 2006 r.

Motorola, numer drugi w podsumowaniu IDC, również odnotowała wysoki wzrost sprzedaży produkowanych przez siebie telefonów (38,8 proc. więcej w III kw. br. niż rok wcześniej). Amerykański koncern mocno rozwija linię produktową RAZR (nowe modele KRZR, MAXX, a niedługo RIZR).

Trzecie miejsce na liście największych producentów komórek zajął koreański Samsung. Firma od jakiegoś już czasu próbowała przekroczyć barierę 30 mln sprzedanych telefonów komórkowych w ciągu kwartału i osiągnęła ten cel właśnie w analizowanym przez IDC okresie. Duży wpływ na ten wynik miało wypuszczenie przez koncern nowych, ultracienkich urządzeń (na terenie Europy) i poprawienie sprzedaży na terenie Ameryki Północnej.

Świętująca swoją piątą rocznicę powstania Sony Ericsson (spółka typu venture) również dostarczyła na rynek rekordową liczbę telefonów komórkowych. Dużym powodzeniem cieszyły się przede wszystkim urządzenia zaawansowane, ze zintegrowanymi aparatami fotograficznymi (technologia Cybershot).

Na piątym miejscu, zamykającym ranking IDC, znalazła się firma LG Electronics. Wysokie wyniki sprzedaży przyniosły tej spółce również pierwszy w tym roku wzrost zysków. Największym rynkiem zbytu dla LG Electronics okazała się Ameryka Północna, a w dalszej kolejności znalazły się kraje europejskie i Korea.

Eksperci innej grupy analitycznej, Informa Telecoms & Media, przewidują, że 2006 r. będzie ostatnim okresem wzmożonego popytu na telefony komórkowe. Więcej informacji w tym artykule.