Coraz bliżej .NET

Windows .NET Server pojawi się w maju 2002 r.

Windows .NET Server pojawi się w maju 2002 r.

Serwerowa wersja Windows XP - Windows .NET Server (roboczo Whistler) - pojawi się na rynku w ciągu 6 miesięcy od premiery systemu przeznaczonego dla stacji roboczych. System serwerowy nie zapowiada się jednak na znacząco inny od serwera Windows 2000.

Najważniejszą nowością Windows .NET Server będzie integracja usług katalogowych Active Directory z serwisem autoryzacyjnym Passport, utrzymywanym przez Microsoft. Dzięki temu administratorzy będą mogli łatwo identyfikować użytkowników zewnętrznych bez konieczności zakładania dla nich kont w lokalnej, utrzymywanej strukturze Active Directory.

Kolejną nowością systemu ma być integracja w nim usług grupowych SharePoint Team Services - tych samych, które są wbudowane w pakiet Microsoft Office XP. Rozwiązanie to ma być komplementarne w stosunku do mechanizmów grupowych, wbudowanych w Windows XP. Oprócz komunikacji z wykorzystaniem aplikacji Windows Messanger, użytkownicy będą mogli również łatwo współdzielić pliki, a podstawowym interfejsem do usług SharePoint działających na serwerze będą aplikacje Office XP lub przeglądarka.

Windows .NET Server ma być dostępny w czterech wersjach. Trzy podstawowe odpowiadają dostępnym obecnie wersjom Windows 2000 - Standard Server, Enterprise Server (zastępuje nazwę Advanced Server) i Datacenter (nazwa ta nie jest jeszcze potwierdzona). Nowością będzie system w wersji tymczasowo nazywanej Web blade, przeznaczony do budowy dedykowanych serwerów internetowych. Systemy mają być dostępne zarówno w wersjach 32-, jak i 64-bitowych.

Paszport dla każdego

Według informacji Microsoftu, z usług serwisu autoryzacyjnego Passport korzysta obecnie ok. 160 mln użytkowników. Jest on używany przede wszystkim do identyfikacji użytkowników poczty elektronicznej Hotmail, MSN oraz wykorzystujących go stron WWW.

W dalszej kolejności należy się spodziewać systemu serwerowego o roboczej nazwie Longhorn. Po nim - według wstępnych zapowiedzi - ok. 2005 r. ma zostać wprowadzony na rynek system Blackcomb. Będzie to pierwszy system serwerowy, zrealizowany całkowicie według koncepcji .NET. Jego usługi katalogowe oraz wiele innych komponentów systemu mają korzystać ze zintegrowanego repozytorium informacji SQL, które będzie współdzielone między systemem, serwerem SQL Server, Exchange i innymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200