Convex 3800 w Krakowie

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet-Kraków wzbogaciło się ostatnio o trzeci duży komputer. Do Convexów C-120 i C- 3220 dołączył superkomputer Convex C-3800.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet-Kraków wzbogaciło się ostatnio o trzeci duży komputer. Do Convexów C-120 i C- 3220 dołączył superkomputer Convex C-3800.

Już od pewnego czasu trwały starania środowiska krakowskiego o zakup nowej jednostki, gdyż działający w Cyfronecie Convex C-3220 był wykorzystany w 95%. Srodki finansowe na zakup zapewniał KBN. Rozważano dwie oferty: Craya oraz Convexa. Ostatecznie wybrano Convexa, a na decyzji poza względami finansowymi zaważyła dobrze dotychczas układająca się współpraca z tą firmą, która poza Krakowem zainstalowała swoje komputery w Warszawie (Cyfronet-Swierk) i Toruniu.

Komputery Convex są jednostkami skalarno-wektorowymi umożliwiającymi pracę równoległą wielu procesorów. Obecnie zainstalowany w Krakowie superkomputer ma dwa procesory 3800 (długość cyklu 16,67 ns), pamięć operacyjną 256 MB i wirualną przestrzeń adresową 4 GB. Wydajność jednostki (peak performance) liczona w mln operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę wynosi 480 Mflops w trybie pracy 32-bitowej lub 240 Mflops przy pracy 64-bitowej. System jest wyposażony w pamięć dyskową o pojemności 10 GB, szynę VME, asynchroniczny multiplekser (16 linii) i stację DAT (Digital Audio Tape).

Superkomputer nie jest bezpośrednio podłączony do sieci Internet, a każdy kto chciałby przeprowadzić na nim obliczenia musi stanąć przed specjalną komisją kwalifikacyjną. Wynika to z warunków licencji, której przestrzeganie jest raz w miesiącu sprawdzane przez przyjeżdżającego z USA kontrolera. Obliczenia prowadzone na Convexie nie mogą służyć celom militarnym lub komercyjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200